İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kıyaslama
 3. Webos, Tizen ve Android Kıyaslama

Webos, Tizen ve Android Kıyaslama

Webos, Tizen ve Android Kıyaslama
1

Televizyon İşletim Sistemleri hakkında kafa karıştıran bilgilerden sıyrılmanız için Webos, Tizen ve Android Kıyaslaması yapma gereği duydum. Burada belirtmem gereken en önemli nokta her işletim sisteminin artı veya eksi yönlerinin var olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Televizyonda WebOS mu? Tizen mi? Android mi?

Lg WebOS

 1. Siber Güvenlik Sertifikası: Lg WebOS 3.5 sürümünde siber güvenlik sertifikası aldı ve bu tv platformu için bir ilk oldu.
 2. Akıcı Kullanım: WebOS akıcılık konusunda kullanıcısını bıktıran bir işletim sistemi konumunda değildir hız konusunda ve smart menü yerleşimi konusunda rakiplerinin bir tık önünde diyebiliriz.
 3. WebOs’a Özgü Özellikler
 • Yayın kayıt
 • Müzik
 • Sihirli zoom
 • Türkçe sesli komut desteği

Bu işletim sisteminin en büyük eksiği ise web tarayıcı üzerinden film izlemenize olanak tanımıyor olmasıdır bunu yapmak istediğiniz zaman ise belli bir süre sonra ön bellek doldu uyarısı ile birlikte filminiz kapanacaktır.

Samsung Tizen

Samsung Tizen işletim sistemini kullanarak yıllardır tv üretimi yapmakta ve bu işletim sistemi ile istikrar da yakalamış durumdadır.

Tizen hız ve akıcı kullanım konusunda sıkıntısız bir işletim sistemi konumundadır. Tizen işletim sisteminin en önemli artısı ise web tarayıcı üzerinden film izlemenize olanak tanıyor olmasıdır bu anlamda Tizen rakiplerinin bir tık önündedir ancak yapılan en son güvenlik testinde 40 ayrı güvenlik açığı vermiş bir işletim sistemidir.

Philips Android

Philips android işletim sistemini smart içeriğe sahip hemen her tv modelinde kullanmaktadır. Android hepimizin en iyi bildiği ve tanıdığı en meşhur işletim sistemi konumundadır.

Android rakiplerine göre daha geniş bir markete sahip bu da daha büyük bir sanal dünya demektir bu konuda rakiplerinden daha öndedir, ancak bu işletim sisteminin en büyük eksiği akıcılık ve hız sorunudur, özellikle donma, kasma gibi sorunlar çok yaygın olarak dillendirilir kullanıcılar tarafından.

Güvenlik düzeyi konusunda ise Tizen’a kıyasla daha iyi durumda ancak Webos’un gerisinde kalmıştır.

Bu noktada seçeceğiniz işletim sistemini özellikleri bakımında iyi değerlendirmeniz gerekiyor WebOS, Tizen, Android hatta son dönemde yine Philips televizyonların kullanmaya başladığı Saphi işletim sistemlerinden hangisini seçerseniz seçin ama kendinize en uygun olanını seçtiğinizden emin olun. İyi alışverişler.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.

  Yorumlar (7)

  Popüler Yorumlar
  1. ben tarayıcıdan tüm film sitelerinden izliyorum LG Webbos 3.5

  2. 4.5 sürümünden sonra artık sıkıntı çıkartmıyor. hatta bir usb bellek takarak ara bellek miktarını arttırmış oluyorsunuz. webos bu alemin kralıdır.

  Yapılan Yorumlar
  1. webos mu tizen mi ile ilgili başarılı bir açıklama getirmişsiniz. Teşekkür ederiz.

  2. WEBOS ta önbellek hatasının çözümü yok mu? mesela izlerken doldu uyarısı verdi, kapatıp tekrar kaldığın yerden izleme şansı yok mu gibi bir çözüm yolu?

  3. lg tv ile netten nasıl film izlenir? izlenmezmi yoksa

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir