1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri

Va panel nedir? Nasıl anlaşılır?

Va panel nedir? Nasıl anlaşılır?
Va Panel Nasıl Anlaşılır
0

Va panel nedirBu soru bir çok kişi için kafa karıştırıcı durumda. Bunun dışında birde VA Panel bir ekranın nasıl anlaşılabileceği sorunu var tabi. Bu yazımda bu iki önemli soruna cevap vermeye çalışacağım.

VA Panel Nedir?

VA panel dikey dizilime sahip pikselleri temsil eden bir görüntüleme teknolojisidir. VA paneller genelde oyun monitörlerinde kullanılmazlar bunun nedeni ise tepki sürelerinin uzun olmasıdır. Yani bir oyun monitörü için VA panel seçimi yaparken iki kez düşünmelisiniz.

Bu panel yapısı genellikle diğer panel yapılarına oranla çok daha parlak bir görüntü sunmaktadır. Bu nedenle monitörlerde çok tercih edilmese de televizyonlarda tercih ediliyor ve bu panel yapısını en çok kullanan marka herkesin takdirini kazanmış olan Samsung’dur.

Va Panel Nasıl Anlaşılır?

Va Panel Nasıl Anlaşılır
Va Panel Nasıl Anlaşılır

VA paneli diğer panellerden ayırabilmenin en kestirme yolu ekrana dokunmaktır. Bunu yaptığınız zaman eğer dokunduğunuz noktada normalin üzerinde bir renk dağılma durumu oluyorsa karşınızdaki panel yapısı VA paneldir.

Alternatif bir yöntem daha vereyim size, VA panellere yan açılardan bakıldığı zaman ekranda beyazlaşma olacaktır. Ayrıca VA paneller yukarıda da belirttiğim gibi diğer panellere göre çok daha parlak bir görüntü kalitesine sahiptirler.

Bunun yanı sıra Hz konusunda beklentileri karşılayamayan bir panel yapısı durumundadır ancak, televizyon ekranında bu bir eksi yön olarak değerlendirilemez.

Va Panel Açılımı

VA açılımı (Vertical Alignment) yani yukarıda da belirttiğim Dikey Hizalama anlamına gelir. Peki; nedir bu dikey hizalama ve ne demektir?

Dikey hizalama paneli panel yapan piksellerin dikey olarak dizildiği anlamına gelir. Bu dikey piksel diziliminin ise kötü bir yanı yoktur hatta ekrana dokunulduğu zaman oluşan renk dağılmasının da bir zararı yoktur.

Ayrıca SVA Panel hakkında bilgi edinmek için SVA Panel bağlantısına bakabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.