İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tv Özellikleri

Tv Özelliklerinin Anlamları

Tv Özelliklerinin Anlamları
Tv Özelliklerinin Anlamları
+ - 0

TV satın almak kolay değildir ve perakendeciler de bu işi basitleştirmekten hoşlanmazlar. Bir efsaneye göre, büyük teknoloji mağazaları, tüketicileri o gün satmak istedikleri modele zarif bir şekilde yönlendirmek için mağazadaki televizyonların ayarlarını sık sık değiştiriyorlar. Burada parlaklığı azaltın, oraya bir tutam kontrast ekleyin ve viyola, diğerlerini gölgede bırakan bir ekranınız var.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Teorik olarak, online alışveriş yapanlar tüm seçenekleri ayıklama konusunda bir avantaja sahiptir. Ancak bir kılavuz olarak çıplak göz olmadan ve baş döndürücü bir dizi pazarlama terimi ve şartname olmadan, bir ekranı diğerlerine karşı kıyaslamak ve seçmek çok zor.

Aşağıdaki sözlük, gürültüyü ve kovalamacadaki kesintileri ortadan kaldırarak hangi özelliklerin önemli olduğunu belirlemenize yardımcı olacak, böylece futbol maçlarınız ve en önemlisi bütçeniz için doğru televizyonu seçebilirsiniz . Hazır olduğunuzda, televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler yazıma da göz atmayı unutmayın.

Tv Özellikleri ve Anlamları

1- 1080p ne demek?

İşte 1080p TV’ler hakkında bilmeniz gereken en önemli şey: modası geçmişler. HD veya yüksek tanımlı olarak da adlandırılan 1080p (ve 1080i), 10 yıl önce en son ve en büyük teknolojiydi. Bugün, tv kanalları hala yalnızca yüksek çözünürlükte (4K değil) yayın yapmasa da, çok küçük bir bütçeyle çalışmıyorsanız 1080p TV satın almak istemezsiniz. 4K çözünürlüğe sahip bir çok seçenek var ve kısıtlı bir bütçeniz olmadığı sürece 4K almaya değer.

2- 4K ne demek?

Ultra HD çözünürlük olarak da bilinen 4K, çözünürlük tercihleri içinde ki en önemli seçenektir – işte bu yüzden şimdi bir 4K Tv satın alma zamanı. HD çözünürlüklü videonun iki katı piksel yoğunluğuna sahip bir çözünürlük olan 4K, HD’den daha parlak bir görüntü ve daha fazla ayrıntı sunar.

Peki 4K tam olarak nedir? TV ekranınızın üst üste dizilmiş ışıklardan oluştuğunu hayal edin. HD çözünürlüklü televizyonlarda bu ışıklardan 1.080 sıra bulunurken, 4K ekranlarda 2.160 sıra vardır ve hepsi aynı boyutta bir ekrana yerleştirilmiştir. Aynı alanda daha fazla satır, daha ince ayrıntıların daha iyi işlenmesi anlamına gelir.

3- Arka aydınlatma ne demek?

Kelimenin tam anlamıyla perde arkasındaki teknoloji, arka aydınlatma, görüntüyü daha parlak ve daha renkli hale getirmek için ekranın arkasında yer alır. Televizyon üreticilerinin kaliteyi artırmak veya maliyeti düşürmek için kullandıkları farklı arka aydınlatma yöntemleri (aşağıda ele alınmıştır).

4- Çerçeve ne demek?

Televizyon ekranlarınızın etrafındaki çerçeve için kullanılan teknik terim olan çerçeve, üreticiler ürünlerini (sadece ekranları değil) alıcılar için daha çekici hale getirmeye çalıştıkça daha çok dikkat çekiyor. Büyük, tıknaz plastik çerçeveler geçmişte kaldı. Artık daha ince, piyano siyahı veya metal çerçeveler tüketiciler arasında popüler. Üst düzey TV’ler pratikte çerçevesizdir.

5- Kontrast Oranı ne demek?

Çözünürlük ve yenileme oranlarını unutun – bu en önemli özelliktir. Bir televizyonun en parlak beyaz ve en koyu siyahı arasındaki farkı gösteren bir sayı olan kontrast oranı, bir televizyon görüntüsünün ne kadar çeşitli olabileceğini açıklar. Dolayısıyla, oran ne kadar büyükse, TV (tipik olarak) o kadar iyi görünür. Ve bu sayı ne kadar küçükse, soluk bir ekrana sahip olma olasılığınız o kadar artar.

6- Kare hızı ne demek?

Bir videonun görüntülediği saniye başına kare miktarı, kare hızı genellikle yenileme hızı ile karıştırılır, bir görüntünün o videoyla eşleşmek için saniyede kaç kez değiştiği. TV alışverişi yaparken, birçok insan kare hızı diyecek, ancak yenileme oranı anlamına gelecektir, çünkü onlarca yıldır film ve video ile film kaydetmek bizi bu şekilde düşünmeye sevk etti.

Sadece şu şekilde düşünün: kare hızları medyaya (DVD’ler, Blu-Ray’ler ve hatta dijital indirmeler gibi) uygulanırken, yenileme hızları donanımı tanımlar. Ne olursa olsun, her ikisi için de, sayı ne kadar büyük olursa o kadar iyidir, ancak saniyede 120 kareden (veya yenileme hızı için 120 Hz’den) yüksek olanlar çoğunlukla insan gözü tarafından ayırt edilemez.

7- HD ne demek?

Bu, teknik olarak 720 pikselden daha yüksek çözünürlüğe sahip herhangi bir ekran olan “High Definition” nın kısaltmasıdır. Ne kadar çok piksel varsa, bir ekranın sahip olacağı çözünürlük o kadar yüksek olacaktır. 1080 piksel HD ekranlar, 720 setten daha yeni ve daha popülerdir. Bu arada, 4K ekranların yüksekliği 2160 pikseldir.

8- HDCP ne demek?

“High-Bandwidth Digital Content Protection” anlamına gelen HDCP, temelde 21. yüzyıl için kopya korumasıdır. TV alışverişi yaparken, bunun bir teknik özellik olarak listelendiğini görebilirsiniz, ancak bu gerçekten bir özellik değil, giderek artan dijital yaşamımızın bir gerçeği. Seçime bağlı olarak, günümüzün birçok stratejisi ve hizmeti gerektirdiğinden, muhtemelen HDCP’li bir televizyon isteyeceksiniz.

9- HDMI ne demek?

“High Definition Multimedia Interface” nin kısaltması olan HDMI, TV setlerimizin arkasında bulunan çeşitli analog ses / video kablolarının karmaşasını ortadan kaldıran dijital bir kablo ve bağlantı noktası kombinasyonudur. Hem görüntü hem de ses iletebilen HDMI kabloları 2000’li yılların başından beri piyasadadır ve şimdi Blu-Ray oynatıcılardan video akış kutularına ve televizyonunuza kadar her şeyi bağlamaktadır.

TV alışverişi yaparken, ekranınızın tüm cihazlarınız için bol miktarda HDMI bağlantı noktasına sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Dört HDMI bağlantı noktası iyi bir miktardır, ancak daha fazlası her zaman daha iyidir. 

10- HDR ne demek?

Daha yaygın şekilde HDR olarak bilinen yüksek dinamik aralık, ekranların öncekinden daha geniş bir renk, açıklık ve siyah dizisi görüntülemesini sağlayan orta ve üst düzey televizyonlarda lanse edilen bir özelliktir. HDR, televizyonlarda görüntüleri çok daha gerçekçi hale getirir (farklı bir işlem kullanan ve genellikle daha gerçeküstü bir sonuç elde eden HDR fotoğrafları ile aynı şey değil – bu yüzden ikisini karıştırmayın).

11- LED ne demek?

Her zaman yeni uygulamalar bulan onlarca yıllık bir teknoloji, LED’ler – veya ışık yayan diyotlar – içlerinden bir elektrik akımı geçtiğinde parlayan küçük yarı iletkenlerdir. Televizyonlarda arka aydınlatmada ledler kullanılmaktadır. Bu yüzden, kendisini bir LED TV olarak tanıtan bir televizyon gördüğünüzde, aslında LED’lere bakmadığınızı fark edin – tipik olarak LED’lerle arkadan aydınlatılan bir LCD ekrana bakıyorsunuz.

Kenar Aydınlatmalı LED Arkadan Aydınlatma

Tipik olarak tam dizi bir Led Tv’den daha ucuzdur, kenar aydınlatmalı arkadan aydınlatma, görüntünün parlaklığını veya renk doygunluğunu iyileştirmek için yanan televizyonun çerçevesi etrafına bir LED şeridi yerleştirir. Ekranın arkasında tam bir aydınlatma katmanı olmadığı için, kenar aydınlatmalı arka aydınlatma genellikle üreticiler tarafından televizyonlarını daha ince yapmak için kullanılır.

12- LCD ekran ne demek?

Sıvı kristal ekranın kısaltması olan LCD’ler bir süredir – yaklaşık 1960’lardan beri – ancak 2007 yılına kadar ana akım TV ekranı teknolojisi haline gelmedi. Ancak bu kadar eski bir şey en son teknoloji ve en iyi ekran yapısı olamaz. (Şu anda bu unvan OLED televizyonlara gidiyor).

Yine de, LCD televizyonlar daha parlak ve daha zengin sonuçlar elde etmek için diğer yeniliklerle (yani LED arkadan aydınlatma) eşleştirildikleri için takılıp kaldılar. Ancak TV alışverişi yaparken ayrıntılara dikkat edin: Bir LED TV, büyük olasılıkla LED’lerle arkadan aydınlatmalı bir LCD ekrana sahiptir. Benzer şekilde, bir LCD televizyonda, tam dizili bir katman veya kenar aydınlatması olan LED arka aydınlatması olabilir. Ancak, LCD TV’nizi diğer modellere göre daha kısık, daha sönük ve daha ucuz (umarız) yapacak olan arka aydınlatmanın olmaması ihtimali vardır. Şeytan ayrıntıda gizlidir, bu yüzden dikkat edin.

13- OLED ne demek?

Görüntü teknolojisindeki en son ve en iyisi olan organik ışık yayan diyotlar (veya OLED’ler), içinden bir akım geçtiğinde kendi ışıklarını oluşturur. Sonuç olarak, OLED TV’ler LED TV’lerden daha incedir (yine LED’lerle desteklenen LCD’ler) ve ışığı ve rengi çok daha iyi kullanırlar.

14- Kuantum Panel ne demek?

Arka aydınlatmaya bir alternatif olan kuantum nokta teknolojisi, LCD ekranlar için rengi ve parlaklığı iyileştirmeye yardımcı olur, ancak bunu tam dizi veya kenar aydınlatmalı setlerdeki beyaz LED’ler yerine renkli ışıklar aracılığıyla yapar. Teknoloji, bir LCD’nin arkasına bir kat kuantum panel yerleştirerek çalışır. Bu paneller çeşitli renklerdedir ve önündeki LCD ekrandaki görüntüyle eşleşecek şekilde yanarlar.

15- Yenileme hızı (Hz) ne demek?

Televizyon ekranının değişebileceği frekans, yenileme hızı, canlı spor veya video oyunları gibi hızlı hareket eden içerikler için dikkat etmek isteyeceğiniz bir özelliktir. Daha eski veya daha ucuz televizyonlar 60Hz yenileme hızına sahiptir. 120Hz geniştir, ancak daha yeni setler 240Hz ve hatta 360Hz’e kadar çıkar.

16- Akıllı televizyon ne demek?

Onlne videolara erişmenizi sağlayan yerleşik yazılıma sahip bir televizyon olan akıllı TV’ler, bu günlerde görünüşte her yerde. Ve bu çevrimiçi hizmetlere harici bir kutu olmadan erişmek güzel olsa da, kendi tescilli akıllı sistemlerini kullanan üreticilere karşı dikkatli olun, çünkü bunları güncellemek için yavaş olabilirler. Tizen ve WebOS özellikli TV’ler genellikle güvenli bir bahis. Android TV’ler olmalı, ancak Google, ürün güncellemelerini takip etmede her zaman harika değildir. (Akıllı TV’lerin birçok gizlilik skandalının merkezinde yer aldığını da belirtmek gerekir .)

17- Görüş açısı ne demek?

Eskiden olduğu gibi reklamı yapılmasa da, görüş açıları, bazı oturma yerlerinin merkezin dışında olabileceği bir odaya televizyon yerleştirmek için hayati bir özelliktir. İlgilendiğiniz televizyon görüş açısı bilgisi sağlamıyorsa, kullanıcı incelemelerine çevrimiçi olarak bakın veya yerel bir mağazada TV’yi şahsen görün. Hem televizyonun rengi hem de ışık seviyeleri eğik bakıldığında solabilir, bu nedenle eve bir televizyon getirmeden önce, yan açıdan bakıldığı zaman ne göreceğinizi bilmenizde fayda var.

Tv özellikleri hakkında sorulanlar

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.