İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Televizyon Teknolojisi

Tv Ekran Temizliği Nasıl Yapılır? LED Tv Temizleme

Tv Ekran Temizliği Nasıl Yapılır? LED Tv Temizleme
Tv Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?
+ - 0

Tv Ekran Temizliği Led ve Lcd televizyonlarımızda artık önemli bir detay. Çünkü ülkemizde ve dünya da önemli paralar verip aldığımız televizyonlarımızın büyük çoğunluğu ya yanlış silinme sonucu ya da silerken suyun ekranın içine kaçması sonucu bozuluyor ve garanti kapsamı dışında kalabiliyor..

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Televizyonun en büyük parçası olan Tv Ekranı bu sebeplerden dolayı bizlere pahalıya patlıyor. Halbuki Vestel, Arçelik, Sony, LG ve Samsung gibi markaların servis (ilk kurulum) sırasında tv ekran temizleme setlerini cüzi miktarlarda satıyor ve öneriyor. Temizleme Setlerini almayıp kendi uyguladığı metodlarla bir çok televizyonun bozulduğuna şahit olan biri olarak söylemeliyim ki aşağıdaki listeyi ve servis çalışanlarını çok geç olmadan önemseyin.

Tv Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Televizyon ekranları çok hassas yapıya sahiptir ve genelde LED Tv’lerde çerçeve araları açık olduğu için küçük bir sıvı teması dahi zarar verebilir. Bu nedenle aşağıda Tv ekran temizliği nasıl yapılır? Sorusuna kapsamlı bir şekilde 5 ayrı başlık altında cevap verdim.

1- Televizyonunuz Kapalı Olsun

Ekranlar silinirken ilk yapılan hatalardan bir tanesi TV kapalı olmadan ekranın silinmesi durumu. Silme şekli doğru olsa da bu olay doğru değil. Çünkü Tv’nin ısınmasıyla birlikte ekranın silinmesi, bir süre sonra ekranda farklı renklerin meydana gelmesine neden olabiliyor.

Bu sebepten dolayı televizyonumuzu özellikle sabahları açmadan silmek daha doğru olacaktır. Eğer acil silmeniz gerekliyse ve televizyon açıksa, kapattıktan 5 – 10 dakika sonra silinmesi daha uygun olur.

2- MikroFiber Bez Kullanın

Belki de TV Ekran silmelerinde en çok yapılan hatalardan biri de Mikrofiber bez kullanılmaması. Islak Mendil, Sarı Bez, Peçete gibi şeylerle silerek ekranın matlaşmasına veya çizilmesine sebep olabilirsiniz.Aman dikkat diyoruz.

Su emiş gücü, ekstra yumuşaklık ve hassas yüzeyler için geliştirilmiş Mikrofiber bezler, sizlere daha rahat ve çizmeden temizleme imkanı sunuyor. Her evde genellikle olan ve rahat bulunabilen bir bez olan Mikrofiber bezi mutlaka kullanın.

3- Servisin önerdiği ekran temizleme setini alın

Yeni teknoloji bir televizyon satın aldınız veya mevcut tv’nizin yerini değiştirdiniz ve servis çağırdınız.Servis tarafından kurulum gerçekleştirildikten sonra size öneri de bulunacaklar en önemli şeylerden bir tanesi mutlaka özel üretilmiş, Ekran Temizleme Setleridir! Servis tarafından önerilen seti mutlaka alın ve kullanımını göstermelerini isteyin.

4- Ekrana Değil, Beze Sıkın

Evet geldik silme işleme yapılırken doğru biline yanlışa. Genellikle cam silerken yaptığımızı işlemi, televizyon ekranlarında da deneyerek, bozulmalarına sebep olabiliyoruz.

Halbuki Tv Ekranları içerisinde bir çok katman bulunan özel bir plastikten ibaret. Pahalı olmasının sebebi de içerisinde bulunan Sell isimli katmandır.Ekrana sıktığımız sprey tanecikleri ekranın kenar boşluklarından içeri girmesi sebebiyle Sell’in bozulmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden ekran temizliği yaparken spreyi ekrana değil beze sıkmakta fayda var.

5- Camsil veya Su Kullanmayın!

Bu listenin belki de en başında olması gereken konulardan bir tanesi Camsil ve Su kullanımı. Bir önceki listede de belirttiğim gibi Tv ekranları cam değil, özel plastik! Bu yüzden camsil gibi kimyasal maddeler ve su kullanımına uygun değil.

LED Tv Temizleme Hakkında Merak Edilenler

 1. Tv ekranı su ile temizlenir mi?

  Ekran temizliğinde su kullanılmamalıdır ancak elinizde temizleme spreyi yok ise bu durumda mikrofiber bezi su ile nemlendirerek silebilirsiniz.

 2. Silerken ekran kırılabilir mi?

  Televizyon ekranları çok hassas yapıya sahip bu nedenle temizlik yaparken özellikle kenarlara fazla baskı uygulamamaya özen göstermelisiniz.

 3. Sıvı teması garantiye girer mi?

  Tv ekranının küçükte olsa sıvı teması sonrasında zarar görmesi herhangi bir şekilde garanti kapsamına alınmamaktadır.

 4. LED Tv ekranı ne ile temizlenir?

  LED ekranlar şimdiye kadar gelmiş geçmiş tv silsilesi içerisinde ki en hassas ekran yapısıdır. Bu nedenle temizliği için kullanılacak en doğru malzemeler; Mikrofiber bez + ekran solüsyonu

 5. Camsil ile televizyon silinir mi?

  Camsil ile tv ekranı silinmez eğer silerseniz ekranda leke bırakır ve o lekeleri temizleyebilmek için çok daha fazla efor sarfedersiniz. Tv ekranları cam değil bu nedenle cam sil kullanmamaya dikkat edin.

 6. Lcd tv ıslak mendille silinir mi?

  Televizyon ekranında küçük bir lekeyi çıkarmak için ıslak mendil kullanımında bir sakınca yoktur ancak full ekranı ıslak mendil ile silmeyi aklınızdan bile geçirmeyin çünkü çok fazla leke bırakır.

 7. Televizyondaki parmak izleri nasıl çıkar?

  Çocukların ellerini sürekli tv ekranına sürmesi sonucu her gün parmak izleri oluşur. Bu izleri çıkarmak için hafif nemli bir mikrofiber bez ile ekrana çok baskı uygulamadan silmeniz yeterlidir.

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.