İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Alışveriş tüyoları

Teşhir Tv Alınır mı? Teşhir Tv Nasıl Anlaşılır?

Teşhir Tv alınır mı? diye düşünmeyi bırakabilirsiniz. Bu içerikte teşhirden tv almanın inceliklerini anlatacağım.

Teşhir Tv Alınır mı? Teşhir Tv Nasıl Anlaşılır?
Teşhir Tv Alınır mı? Teşhir Tv Nasıl Anlaşılır?
1
+ - 2

Çok istediğiniz bütçenize ve beklentilerinize uygun televizyonu buldunuz tam alacaksınız ama satıcı ürünün teşhir olduğunu söyledi. Kafanız o noktada çok karışacak ve teşhir Tv alınır mı? Sorusuna kendinizce cevap aramaya başlayacaksınız. Eğer şu anda bu cevabı aramaktaysanız geldiğiniz yer en doğru yer, bu yazımda teşhir tv konusunda tüm kafa karışıklıklarını gidermeyi hedefliyorum.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Teşhir Tv ne demek?

Öncelikle belirteyim ki kafalar karışmasın teşhir denilen ürünün raf ürünü yada başka bir deyişle modelin tanıtımı amacı ile sergilenmiş, kutusu açılmış ürün anlamına geldiğini bilelim. Teşhir televizyonların yaşadığı bir takım olumsuzluklar olabilir ancak bunlar sizi korkutmamalı çünkü bu yazıyı okuyan hiç kimse sorunlu bir teşhir tv almayacak.

Teşhir Tv’lerin olumsuz yönleri

Teşhir Tv alınca göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli detaylar vardır.Bu olumsuz sonuçlara yol açabilecek ve aldıktan sonra pişman olmanızı sağlayacak sorunları önceden kontrol ederseniz Tv alışverişinde eliniz güçlü olur.

 1. Kasada çizik: Teşhirde kalan Tv’lerin genelinde kasalarda kılcal çizikler meydana gelir ve bu çizikler ömür boyu kalıcı şekildeler. Ancak bunlar kılcal çiziklerdir ve genelde Tv’ye karşıdan bakıldığında çok belirgin değiller. (Metal kasa Tv’lerde bu sorun yoktur).
 2. Çizik Ekran: Tv teşhirde kaldığı için sürekli olarak mağaza çalışanları tarafından silinir temizlenir bu da zaman zaman ekranlarda çiziklerin meydana gelmesine neden olabilir.
 3. Ekran Logo Yanması: Tv sürekli olarak çalışır vaziyette ve hep aynı görselleri gösteriyor olmasından dolayı ekranda logo yanması yaşanabilir. Ancak bu sorun her Tv modelinde olabilecek bir sorun değil, eğer bir OLED Tv alıyorsanız ekranında logo yanığı olabilir.
 4. Aksesuar Eksiği: Teşhire açılan Tv’nin kutu aksesuarları da açılmış olur haliyle eğer bu teşhir süresi uzun sürmüş ise aksesuarlardan bazıları kaybolabilirler.
 5. Uzun Süre: Televizyon teşhirde kaldığı sürece hiç çizilmemiş yada herhangi bir fiziki sorun yaşamamış olabilir. Ancak eğer çok uzun zamandır teşhirde kalmış ise mağazada epeyce toz yutmuş demektir. Bu nedenle 3 ayın üzerinde teşhir Tv alınmamalıdır.

Yukarıda ki 5 farklı konuyu aklınızın bir kenarında tutun ve yazıyı okumaya devam edin.

Teşhir Tv’lerin olumlu yönleri

 1. Ucuz Tv: Teşhirden alacağınız televizyonun normalden daha ucuz olması gerekir. Buna istisna durumlar da olabilir ancak genelde daha ucuz olmak gibi bir avantajı vardır.
 2. Denenmiş Tv: Aldığınız televizyonun eve geldiğinde size sürpriz yapma şansı olmaz çalışır halde denenmiş bir Tv almış olmanın rahatlığını yaşarsınız.

Yukarıda bahsettiğim detaylar tamamen sağlam ve olumsuz 4 maddeyi içermeyen bir teşhir Tv için geçerli. Bu noktaya kadar bilerek ve görerek alınan teşhir Tv’den bahsettim. Peki; haberiniz olmadan size satılan teşhir ürünü için neler yapacağınızı biliyor musunuz? Cevap aşağıda.

Teşhir Tv nasıl anlaşılır?

Bu soru o kadar önemli bir soru ki; Eminim bir çok insan haberi olmadan teşhir Tv alışverişi yapmıştır. Hatta yine eminim ki bilerek teşhir Tv alanların saysı bilmeden teşhir Tv alanların sayısından daha azdır.

Teşhir ürününü anlayabilmek için ürünün kutu ve kendisine dikkat etmeniz gereklidir. Bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta satıcı kurnazlığıdır. Aşağıda sizi tüm satıcılardan daha kurnaz hale getirecek olan detayları madde madde sıralıyorum.

 1. Alırken sorun: Bütün iyi niyetinizle satıcıya ürünün teşhir olup olmadığını sorun alacağınız cevap doğru veya yanlış olabilir. Ancak bu sizin ilk adımı atmış olmanızı sağlayacak olan sorudur.
 2. Kutulu halini görün: Alacağınız televizyonun kutulu halini görmek istediğinizi söyleyin ve gördüğünüz kutunun dolu olduğundan emin olduktan sonra kutu üzerine adınızı yazın ayrıca kutunun üzerinde bulunan barkod ve seri no etiketinin resmini çekin. (Her Tv’nin seri numarası farklıdır).

Bu noktaya kadar mağazadan Tv alırken teşhir almamak için doğru hamleleri yapmış olacaksınız. Ancak birde işin olmayan ve görmediğiniz Tv’yi alma boyutu var. Yani örneğin siz Tv almak için gittiniz ve almak istediğiniz model mağazada kalmamış. Bu durumda satıcı size “vaktiniz var ise diğer mağazalardan kapalı kutu getirtelim” dedi. Yukarıda ki yöntemler bu noktada geçerliliğini kaybetmiş oluyor. Şimdi yapacaklarınız ise aşağıda.

 • Uyanık olduğunuzu gösterin: Satıcının size teşhir Tv’yi toplayıp gönderme ihtimali var ve bunu ortadan kaldırmak yani satıcıya uyanık olduğunuzu göstermek için ona; “Tv, diğer mağazadan geldiği zaman size haber verilmesini söyleyin ve gelip kutuyu kontrol edeceğinizi ekleyin” Bunu söylemeniz bile satıcının size teşhir Tv satma ihtimalini neredeyse yok edecektir.
 • Çift Bant: Tv kutusu geldi ve siz kontrol ediyorsunuz. İlk olarak kutu üzerinde bulunan bant kısmına dikkat edin eğer bant iki katlı ise kutu daha önce açılmış demektir. Ancak bazen tek bant olabilir ve içinde yine teşhir Tv olabilir. Orijinal bant satıcı tarafından sökülmüş ve kutulama sonrasında tek bant atılmış olabilir.
 • Kutuyu Açtırın: Servise bırakmadan kutuyu mağaza çalışanlarının açmasını isteyin ve içinden çıkan televizyonun aksesuar poşetlerine bakın eğer onlar açılmış ve sonradan bantlanmış ise yine Tv daha önce kutusu açılmış bir Tv’dir.
 • Çerçeve bantları: Televizyonun çerçevesinde koruyucu bantlar olur ve bu bantlar teşhire açılan televizyonlardan sökülmüş olurlar. Bu bantlara dikkat edin eğer bantlar açılmış ise yine Tv daha önce açılmış anlamına gelir.
 • Çalışma saati: Tüm bunları yaptığınız halde hala size teşhir ürünü satılmış olabilir mi? Tabi ki olabilir 🙂 Çok profesyonel satıcıların olduğunu unutmayın. En son hamle olarak evinize servis tarafından getirilen Tv’yi kurdururken servis personelinden Tv’nin çalışma saatine bakmasını isteyin, bu en son hamleniz olur ve kesinlikle teşhir ürünü almadığınızı kanıtlar.

Eğer bu kadar şeyden sonra hele teşhir ürünü almışsanız üzülmenize gerek yok aldığınız teşhir ürünü hiç açılmamış bir televizyondan farksız şekilde ve gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Buraya kadar teşhir ürünü nedir? Nasıl anlaşılır? Sorularına cevap verdim. Şimdi gelelim asıl konumuza teşhir Tv alınır mı?

Teşhir Tv Alınır mı?

Teşhir Tv alınır mı? Konusu biraz göreceli bir konu bazı insanlar bu konuda çok hassas davranır ve 1 günlük bile olsa teşhir Tv almak istemezler ancak bazıları bunu çok önemsemezler.

Ben bu konuda iki görüşün ortasındayım ve bence teşhir Tv alınır, ama… Yukarıda “Teşhir Tv’lerin olumsuz yönleri” başlığı altında verdiğim 5 maddeye dikkat edilmelidir. Bu maddelere dikkat ettikten sonra eğer Tv sorunsuz ise teşhir Tv alınır…

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.

Yorumlar (2)

 1. Güzel içerik tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.