İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Televizyon Teknolojisi

Televizyonun İcadı ve Gelişimi

Televizyon, 1923 yılında İngiltere'nin Hastings kasabasında John Logie Baird tarafından icat edildi. İlk televizyon görüntüsü de 1926'da Baird tarafından yayınlandı. 1930'ların başında televizyonlar elektronik eşya olarak satılmaya başlandı ve birçok kişinin ilgisini çekti.

Televizyonun İcadı ve Gelişimi
Televizyonun İcadı ve Gelişimi
+ - 0

Televizyonun gelişimi birçok mucidin sonucu olmasına rağmen, Baird bu alanda çok ilerlediği için en önemli öncü oldu. Birçok tarihçi, özellikle Britanya’da, yansıyan ışıktan hareket eden canlı bir çift renkli televizyon görüntüsü üreten ilk kişi olduğu için Baird’e övgüde bulundu. Baird, daha kaliteli fotoelektrik hücreler alarak ve fotosellerden ve video yükselticilerden gelen sinyal adaptasyonunu geliştirerek önceki TV mucitlerinin başarısızlıklarını telafi etti.

1902’den 1907’ye kadar Arthur Korn, görüntü aktarımı için bir sinyal uyarlama devresi oluşturmayı başardı. Bu devre, selenyum fotosellerinin görüntüye zarar veren zararlılarının etkilerini ortadan kaldırmıştı. Korn’un devresi, kablosuz olarak ulusal sınırlar veya okyanuslar arasında hareketsiz fotoğraflar gönderebiliyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, Korn devresi elektronik amplifikasyonun yardımı olmadan çalışmıştı. Korn’un bir haftonun hareketsiz görüntüsünü yansıtmadaki başarısı, böyle bir dengeleme devresinin televizyonda faydalı olabileceğini göstermişti. Baird, Korn’un araştırmasından ve başarısından doğrudan yararlandı.

Başarılı bir televizyon sistemi geliştirmeye yönelik ilk girişiminde Baird, Nipkow diskleriyle deneyler yaptı. Paul Nipkow bu tarama diskini icat etmişti ve hatta 1884’te Baird’in doğumundan önce ilk tam TV sistemini geliştirmişti. Önde gelen TV tarihçisi Albert Abramson, Nipkow’un buluşunun patentini “en önemli televizyon patenti” olarak nitelendirdi. Nipkow’un çabaları önemliydi çünkü Baird ve diğerleri televizyonu bir yayın aracı olarak geliştirmeyi seçtiler.

1923’ün başlarında Baird, İngiltere’nin güney kıyısındaki Hastings’teki 21 Linton Crescent’e taşındı ve şehirdeki Queen’s Arcade’de bir atölye kiraladı. Şubat 1924’te Radio Times dergisine, hareketli gölgelerin görüntülerini yayarak yarı mekanik bir analog televizyon sisteminin üretilebileceğini gösterdi. Aynı yılın Temmuz ayında 1000 volta kadar elektrik verildi ama neyse ki yanan bir elle hayatta kaldı. Ev sahibi tarafından Hastings’teki atölyeden ayrılmaya teşvik edildikten sonra, teknik alanda büyük ilerlemeler kaydettiği Londra, Soho’ya taşındı. Baird, 25 Mart 1925’ten itibaren üç hafta boyunca Londra’da Selfridges mağazasında televizyonda hareketli gölge görüntülerinin ilk halka açık gösterisini yaptı.

2 Ekim 1925’te laboratuvarında Baird, gri tonlamalı bir görüntüye sahip ilk televizyon resmini, saniyede beş alan hızında 30 satırlık bir dikey tarama görüntüsünde ” Stooky Bill ” başlıklı bir kukla kafasının resmini başarıyla yansıttı. Baird, 20 yaşındaki William Edward Taynton adlı bir ofis çalışanını televizyonda insan yüzleri görmesi için davet etti. Böylece Taynton, tamamen televizyonda yayınlanan ilk insan oldu.

Halka Açık İlk Gösterim

26 Ocak 1926’da Baird, Londra’nın Soho semtindeki 22 Frith Caddesi’ndeki laboratuvarında Royal Institution üyelerine ve The Times gazetesi muhabirine gösterim için yayını tekrarladı. Bu sefer tarama hızını saniyede 12,5 alana çıkardı. Bu, canlı hareketli görüntüleri bir ton renkle yayınlayabilen bir televizyon sisteminin ilk gösterimiydi.

Baird, 3 Temmuz 1928’de, verici ucunda ve alıcı ucunda her biri farklı bir ana rengin (kırmızı, yeşil, mavi) bir filtreyle doldurulmuş üç spiral açıklığı olan bir tarama diski kullanarak dünyanın ilk renkli ışınını gösterdi ve aynı yıl stereoskopik televizyonu da gösterdi.

1932’de Baird, İngiltere’de ultraviyole dalgalarının (şimdi VHF bandı olarak bilinir) iletimini gösteren ilk kişi oldu. Bazı haberlerin iddialarını reddeden bu yayın, ilk VHF TV yayını değil. 1931’de Amerika Birleşik Devletleri Federal Radyo Komisyonu televizyon için VHF bantları tahsis etti. 1931’den 1933’e kadar, Wisconsin, Milwaukee kentindeki W9XD istasyonu, en eski VHF televizyon sinyallerinden bazılarını iletti. Bu istasyon tarafından yayınlanan üç adet 45 satırlık dönüşümlü tarama görüntüsü, UA Sanabria televizyon teknolojisini kullanır. Saniyede 15 alanda çalışan bu teknoloji, Baird’in buluş sisteminden daha iyi çözümler üretiyor. W9XD istasyonu artık televizyon ağına katılan WTMJ olarak biliniyor.

Yayın

1927’de Baird, Londra ve Glasgow şehirleri arasında 438 millik (705 km) bir telefon hattı üzerinden uzun mesafeli televizyon sinyallerini iletti; İlk uzun mesafe televizyon görüntüsünü Glasgow Merkez İstasyonu’ndaki Central Otel’de yayınladı. Yayın, Baird’in gösterisinden bir ay önce, Nisan 1927’de New York ve Washington DC’deki AT&T Bell Labs istasyonları arasında yapılan 225 mil uzunluğundaki TV yayınına Baird’in rakibiydi.

Baird daha sonra, 1928’de Londra’dan Hartsdale, New York’a ilk trans-Atlantik televizyon yayınını ve BBC için ilk televizyon programını üreten Baird Television Development Company Ltd’yi kurdu. Kasım 1929’da Baird ve Bernard Nathan, Fransa’daki ilk televizyon şirketi Télévision-Baird-Natan’ı kurdu. 1931’de Epsom Derby at yarışı etkinliğinin ilk canlı yayınını yayınladı. 1930’da Londra Coliseum, Berlin, Paris ve Stockholm’de iki x beş fit (60 cm x 150 cm) ekranlı bir tiyatro televizyon sistemi sergiledi.1939’da tiyatro projektör sistemini, boks maçlarını 15 fit x 12 fit (4,6 mx 3,7 m) ekranda yayınlamak için yükseltti.

1929’dan 1932’ye kadar BBC vericileri, 30 hatlı Baird sistemini kullanarak televizyon programlarını yayınlamak için kullanıldı. 1932’den 1935’e kadar BBC, 16 Portland Place’deki kendi stüdyosunda gösteriler yayınladı. Kasım 1936’da BBC, 240 satırlık Baird 240 ışınını yeni yükseltilmiş bir EMI elektronik tarama sistemi ile Marconi ile birleştikten sonra 405 satıra kesmeye başladı. O zamanki Baird sistemi, hemen yıkanan ve taranan hareketli filmde kapsamanın kaydedildiği bir ara film sürecini içeriyordu. BBC, Baird sistemi üzerinden yayın yapmayı, esas olarak yıkayıcı tanklar, hortumlar ve kablolarla dolu Baird sistemi kameralarını hareket ettirmenin zorluğu nedeniyle Şubat 1937’de durdurdu.

Baird televizyon sisteminin yerini, Vladimir Zworykin ve RCA tarafından geliştirilen bir buluş patentini alabilen Isaac Shoenberg liderliğindeki EMI- Marconi adlı yeni bir şirket tarafından geliştirilen bir elektronik televizyon sistemi aldı. Benzer şekilde, elektronik “Görüntü Ayırıcı” kamera Philo T. Farnsworth tarafından icat edildi. Baird şirketi tarafından bir patent paylaşım sözleşmesi yoluyla paylaşılabilir. Buna rağmen, Image Dissector kamerasının ışık hassasiyeti açısından eksik olduğu ve aşırı düzeyde aydınlatma tüketmesi gerektiği görüldü. Baird’in tarafı, düşme sorunlarına ve benzerlerine eğilimli olmasına rağmen, yetenekleri açısından açıkça yararlı olan hareketli filmleri taramak için Farnsworth tüplerini kullanır. Farnsworth, 1936’da Crystal Palace sergi salonunda Baird’in laboratuvarını ziyaret etmek için Londra’ya geldi, ancak sorunu gerektiği gibi çözemedi; 1936 sonlarında Crystal Palace’ı saran yangın, Baird şirketinin rekabet gücünü daha da artırdı.

Baird, hayatının çoğunu, daha önceki mekanik sistemlerin yol açtığı elektronik televizyon alanına adadı. 1939’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde CBS ve RCA tarafından kullanılan bir yöntem olan bir renk filtresiyle donatılmış bir katot ışın tüpü ve önünde dönen bir disk kullanarak renkli televizyon gösterdi. 1941’de 500 satırlık üç boyutlu bir televizyon sisteminin patentini aldı ve gösterdi. 16 Ağustos 1944’te dünyanın ilk tamamen elektronik renkli televizyon ekranının bir gösterisini yaptı. 600 satırlık renk sistemi üç alternatif aralık kullanır, yani resmin her alanı altı kez taranmalıdır. 1943’te, savaş sonrası televizyon yayınlarının restorasyonunu denetlemek için Hankey Komitesi atandı. Baird, komiteyi, önerilen Telechrome 1000 hatlı elektronik renk sistemini savaş sonrası yeni bir yayın standardı olarak kabul etmeye yönelik planlar yapmaya çağırdı. Bu sistemdeki görüntü kalitesi günümüzün HDTV’si ile kıyaslanabilir. Hankey Komitesi’nin planları, savaştan sonra tüm ülkeyi yeniden inşa etmek için yüzleşmek zorunda olduğu denemelerin ardından donuklaştı. 405 çizgi siyah beyaz standardı 1985 yılına kadar bazı yerlerde hala uygulandı ve 1964’te 625 çizgi sistemi tanıtıldı, ardından 1967’de renk sistemi ( PAL ) belirlendi.

Yazı Kaynakları
ms.wikipedia

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.