1. Ana Sayfa
 2. Televizyon Teknolojisi
Trendlerdeki Yazı

Televizyon Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon çeşitleri nelerdir yada kaç çeşit tv vardır? Televizyon alırken bunu da merak etmiş olabilirsiniz. Merak konusu olan bu sorunun cevabı kapsamlı şekilde bu içerikte.

Televizyon Çeşitleri Nelerdir?
Televizyon Çeşitleri Nelerdir?
3

Televizyonlar çeşitli yapılarda üretilirler ve bu çeşitler ekran yapısı, yazılım, marka, boyut ve kullanım amacına göre değişiklik gösterirler. Genel olarak kullanılmakta olan Tv çeşidi LED ekranlı Tv’lerdir. Diğer televizyon sınıflandırmalarını aşağıda tek tek inceleyelim.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Ekran yapısına göre Tv çeşitleri

1- LED Tv

LED Ekranlı televizyonlar genelde karşılaştığımız televizyon çeşitleridir. Bu televizyon modeli Işık yayan diyot (Light Emitting Diode) cümlesinin kısaltmasından meydana gelmiş ve arka aydınlatma olarak led ışık kaynağı kullanmaktadır.

2- OLED Tv

OLED, organik ışık yayan diyot (Organic Light Emitting Diode) cümlesinin kısaltmasından meydana gelmektedir. Diğer ekran yapılarından farkı ise bir led yada florasan aydınlatma sistemi kullanmıyor olmasıdır. OLED ekranlarda yarı iletkenlerden geçen elektrik sayesinde ışık oluşturulur ve OLED Tv’ler de hem ışık hemde renkleri her piksel birbirinden bağımsız bir şekilde oluştururlar.

3- QLED Tv

QLED, Quantum Dot tabanlı bir TV’dir ve QLED TV’leri diğerlerinden farklı kılan özellik kullandığı Quantum Dot malzemesidir. Quantum noktaları, nano boyutlu ultra ince yarı iletken malzemelerdir. Bu noktalar, parçacıkların boyutuna bağlı olarak farklı renklerde ışık yayar; Boyut ne kadar büyükse, renk o kadar kırmızı ve boyut ne kadar küçükse renklerde o derece mavi şekilde oluşur. Parçacık boyutları Quantum seviyesindeki hızlarda düzenlendiğinden, hassas renkli ışık yayabilir ve bu da doğru ve verimli ışık emisyonlarıyla sonuçlanır. Daha yüksek parlaklık verimliliği, genel görüntü kalitesinde büyük bir fark yaratır.

Panel yapısına göre Tv çeşitleri

1- IPS Panel

IPS paneller 178 derece yatay/dikey geniş görüş açıları sayesinde neredeyse her açıdan monitörün dik olarak bakıştaki görüntü kalitesini sunar. Ayrıca renk ve resim kalitesi olarak gerçeğe en yakın görüntüyü sağlar. Bu panellerin enerji tüketimlerinin düşük olması elektrik faturalarınıza da olumlu yansır.

2- VA Panel

VA, dikey hizalamayı temsil eder ve bir tür LED (bir LCD şekli) panel görüntüleme teknolojisidir. VA paneller, diğer ana ekran panelleri, TN ve IPS arasında en iyi kontrast ve görüntü derinliğine sahip panel olarak gösterilir, ancak tepkime süresi en uzun ekran yapısıdır.

3- TN Panel

TN (twisted nematic) yani bükülmüş Nematik anlamına gelir. Bu bir tür LCD (LED şekli) panel ekran teknolojisidir. TN paneller, diğer ana görüntü panelleri, VA ve IPS türleri arasında en hızlı ve en ucuz olması ile tanınır. Bu nedenle, oyun monitörleri ve oyun dizüstü bilgisayarları için iyiler. Ancak, TN paneller VA ve IPS panellere kıyasla en kötü görüş açısını ve rengini sunar.

İşletim sistemine göre Tv çeşitleri

1- Tizen Tv

Tizen, Samsung Electronics tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve Samsung Smart TV’lerin tüm yeni sürümlerinin tescilli işletim sistemidir.

SmartHub’daki Tizen düzeni, Android TV düzeninden farklı olarak ekran alanınızın çok fazlasını kaplamayan basit bir arayüze sahiptir. Sol alttaki ayarlar düğmesiyle birlikte gezinebileceğiniz ve seçebileceğiniz tüm akış hizmetlerini ve uygulamaları gösteren, ekranın alt kısmında yatay olarak çalışan bir kart tipi ekrana sahiptir ve hatta TV’ye bağlı tüm cihazları görüntüler.

2- WebOS Tv

Başlangıçta Palm Inc tarafından geliştirilen LG webOS, yalnızca LG Smart TV’ler için Linux Kernel tabanlı bir işletim sistemidir.

LG akıllı TV’lerdeki webOS arayüzü basit ve minimalisttir ayrıca ekran alanını çok fazla kaplamaz. Tüm özellikleri, uygulamaları, akış hizmetlerini, kablo bağlantılarını ve ayarları şık bir eğimli küçük resim tasarımıyla görüntüleyen, ekran boyunca soldan sağa uzanan yatay bir şeride sahiptir.

3- Android Tv

Android TV ilk olarak Haziran 2014’te duyuruldu ve daha önce piyasaya sürülen ve ne yazık ki o dönemde tutunamayan, ticari olarak etkili olamayan Google TV’nin halefi. Android TV’nin piyasaya sürülmesiyle, kullanıcılara en iyi eğlence deneyimini yaşatmak için Google TV’nin her yeniliği ve teknolojik ilerlemesi Android TV’ye aktarıldı.

Android TV, akıllı telefonlarda kullanılan ve özellikle Televizyon setlerinde çalışacak şekilde yapılandırılmış Google’ın Android işletim sisteminin bir sürümüdür.

4- Roku Tv

Roku TV’ler, Netflix, Amazon, Hulu ve YouTube gibi tanıdık hizmetlerin yanı sıra, konuma bağlı olarak 5.000’den fazla resmi ve resmi olmayan (kanal adı verilen) hizmetlere erişim sağlar. Ek olarak, bir anten bağlandığında, canlı televizyon yayınlarına ve bir duvar prizine bağlanabilen ek cihazlara erişim sağlarlar.

5- Fire TV Edition

Adından da anlaşılacağı gibi, popüler Amazon Fire TV cihazlarının akıllı TV işletim sistemi versiyonudur. Fire TV Edition yalnızca Toshiba ve Element TV’lerde bulunabilir.

Fire TV Sürümü ayrıca Amazon Alexa’ya erişmenizi sağlar. Google Asistan gibi, akıllı evinizi yönetebilir, haberleri ve hava durumunu güncelleyebilir ve günlük iş akışınızın parçası olan diğer uygulamalara bağlanabilirsiniz.

Markasına göre Tv çeşitleri

1- Samsung Tv

Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, Lee Byung-chul tarafından 1 Mart 1938’de Kore’de sadece 30.000 won (yaklaşık 27 $) sermaye ile kuruldu. Samsung’un başlangıçta sadece 40 çalışanı vardı ve şirket esas olarak gıda endüstrisinde faaliyet gösteriyordu.

2- Lg Tv

1958 yılında, günümüzde LG Elektronik (İngilizce: LG Electronics) ismiyle faaliyet gösteren Goldstar firması kuruldu ve bir yıl sonra ilk Kore malı radyoyu üretmiştir. 1 Mart 2003’te LG Grup, holding yönetimi haline gelmiş ve Kore’nin en büyük sanayi kuruluşu olmuştur.

3- Philips Tv

Philips markası, Karl Marx’ın kuzeni Gerard Philips tarafından 1891’de Hollanda’nın Eindhoven kentinde kuruldu. Philips, karbon filamanlı lambalar üreterek bu alana ilk giren firma oldu ve kısa sürede Avrupa’nın en büyük üreticisi haline geldi.

4- Sony Tv

Morita ve Ibuka, 1946 yılında, daha sonra Sony olan Tokyo Telekomünikasyon Mühendisliği Şirketi tarafından kuruldu. Adlı bir şirket kurdular. 500 $ ‘lık yatırımla kurulan şirketin toplam 20 çalışanı vardı. Şirket kısa dalga bir A.M. Radyolar için parça üretti ve ilk keşfini 1950 yılında bir radyo kayıt cihazı ile yaptı. Elektrikli ısıtmalı koltuk ve yastıklar, mikrofonlar ve ses kontrol üniteleri de üretilen ilk ürünler arasında yer aldı.

Tv çeşitleri arasındaki farklar nelerdir?

Tv çeşitleri arasında yazılım, ekran yapısı, panel teknolojisi gibi farklılıklar bulunur ve bu farkılıklar bir televizyonun ne düzeyde olduğunu belirleyen en önemli farklılıklardır. Yazı içerisinde bu detaylara kısa kısa yer vermeye çalıştım.

Hangi Tv çeşidi en iyisidir?

En iyi tv çeşidi günümüz teknolojisini en uç noktaya taşıyan OLED ve QLED çeşitleri olabilir. Yazılım tarafında ise Tizen, Roku, WebOS ve Android Tv'leri en iyiler listesine ekleyebiliriz.

Hangi Tv çeşidi daha çok satılıyor?

Satış rakamlarına kabaca göz attığımız zaman LED Tv çeşidinin diğerlerine göre daha fazla üretilmesinden kaynaklı olarak daha fazla satıldığını görürüz. İşletim sistem bazında ise tizen ve webos çok satanlar listesindeler.

Yazı Kaynakları
Samsung
4meahc
sonsuzteknoloji
ofix
wikipedia
markakonsept
yeniisfikirleri
  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.

  Yorumlar (3)

  1. Selamün Aleyküm bu aralar akıllı tv almak istiyorum. Sony KD-49XH8599 ile samsung Q50Q80T arasında kaldım. Siz ne tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   • Baktığınız iki model arasında Samsung daha göz önünde ama Sony her ne kadar servis kalitesi düşük olsa da ürün kalitesi olarak hala en iyisi bu yüzden Sony almanız kullanıcı deneyimi olarak daha iyi olabilir.

    • EyvAllah sağol Allah razı olsun. Peki son bir fikrinizi sorayım. 43-50 inç başka öneriniz varmı? Özellik olarak daha iyi ve panasonic tavsiye edermisiniz. Ederseniz hangi modeli?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir