0 oy
Tv işletim sistemleri kategorisinde tarafından
Android tv ile smart tv arasındaki fark nedir? Bu konuyu merak etmekteyim ve internette bir yazıda android tvlerin smart tvlere göre daha iyi oldukları yazıyordu bu konuda sizin düşünceniz nedir.

2 Cevaplar

0 oy
(53.0k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Arkadaş o yazıları yazanların bu işlerden haberleri yok tek dertleri ise web sitelerine ziyaretçi çekebilmek sonrasında gelen ziyaretçiye doğru bilgi vermiş yanlış bilgi vermiş çok umurlarında değil bakın ben bu konuda sizi aydınlatayım; 


Smart TV demek akıllı TV demek yani internet bağlantısı yapabilen TV demek ki buna android, tizen, webos, netrange v.s gibi bir çok işletim sistemini kullanan TV dahildir. Yani bu TV'lerin hepsi birer smart TV'dir ve birbirlerinden farkları işletim sistemleridir. Android ise sadece bu işletim sistemlerinden bir tanesidir. Diğerlerine göre daha yaygın bir işletim sistemidir ancak TV platformunda diğerlerinden daha sorunlu bir işletim sistemi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

0 oy
tarafından

Tüm elektronik cihazlar gibi, televizyonlar da oldukça karmaşık. Akıllı TV'lerin şu an standart hale geldiğini artık hepimiz biliyoruz, ancak Android TV ile farkları nedir? Bu yazıda size Smart TV'nin ne olduğunu açıklayacağım ve Android TV ile Smart TV'lerin karşılaştırmasını yapacağım


Peki, Android TV ile Smart TV arasındaki fark nedir? Kısacası, her ikisi de uygulamalarla genişletilebilen ve Netflix gibi bir dizi farklı hizmetten içerik akışı yapılabilen multimedya özellikli televizyonlardır.

Gerçek fark, Android TV'nin bir Smart TV'den çok daha fazla uygulama indirebileceğiniz devasa bir pazara sahip olmasıdır.

Akıllı TV tam olarak nedir?

Akıllı TV, normal bir TV'den çok daha fazla işleve sahip bir televizyon setidir. Yalnızca normal TV programlarınızı oynatmakla veya bir DVD veya Blu-Ray oynatıcıya bağlanmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli hizmetlerle birlikte kurulu olarak gelirler. Akıllı TV'nin en dikkat çekici işlevi, internete kablosuz veya ethernet kablosu aracılığıyla bağlanabilme ve içeriği internet üzerinden iletebilme özelliğidir.

Bir akıllı telefon gibi, bir akıllı TV de depolama alanına indirilen uygulamalara sahip olabilir. Bu, Facebook, Youtube, Netflix gibi uygulamaların veya tipik olarak bir akıllı telefona yüklenen diğer popüler akış hizmetlerinin bu cihazlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

Akıllı TV'ler zaten televizyon üretiminde normdur. Televizyon seti üreten en saygın şirketlerin birçoğunun piyasada LG , Samsung ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç akıllı TV'si var.

İşletim Sisteminin Önemi

Herhangi bir akıllı TV'nin gerekli bileşenlerinden biri, İşletim Yazılımı veya kısaca işletim sistemidir. Bir bakıma akıllı TV de teknik olarak günümüzün cep telefonu gibi bir bilgisayardır. İşletim sistemi, akıllı telefonların veya akıllı TV'lerin internete erişme veya çeşitli uygulamaları indirme gibi karmaşık işlevlere sahip olmasını sağlayan şeydir.

4K uyumluluğu veya HDR işlevi gibi şeyler yeni bir televizyon seti seçerken bazıları için çok önemli olsa da, akıllı TV'ler söz konusu olduğunda doğru işletim sistemini seçmek de aynı derecede önemlidir. Farklı işletim sistemleri, özellikle belirli uygulamaların desteklenmesi söz konusu olduğunda, farklı sonuçlar verecektir. Ayrıca, zaten aşina olduğunuz bir işletim sistemini seçmek birçok insan için büyük bir fark yaratır.

İşletim sistemi, TV ile etkileşiminizin görünümünü ve verdiği hissi belirler.

Android işletim sistemi TV'leri

Android TV'ler bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor, ancak bu ismin pek de doğru olmayan bazı önyargılarla geldiğini anlamak önemlidir. Bu, Android TV ve Smart TV hakkında bir makale olmasına rağmen, Android TV'ler teknik olarak bir tür akıllı TV . Tanıma mükemmel bir şekilde uyuyorlar ve bir akıllı TV'den beklenen tüm ekstra özellikleri sunuyorlar. Tek gerçek fark, Google'a ait olan Android'in kendi işletim sistemine ve dolayısıyla kendi markasına sahip olmasıdır.


Android tv ile smart tv arasındaki fark


Yani Android TV'ler teknik olarak bir tür akıllı TV'dir, ancak yine de bir fark vardır. Android TV ile Smart TV arasındaki konuşmayı gerçekten neyin haklı çıkardığına bir göz atalım.

Akıllı TV'den Ne Alabilirsiniz?

Akıllı TV'ler, Android TV'lerle pek çok temel ilkeyi paylaşsa da, onları farklı kılan şeyleri tanımak yine de önemlidir. Bu farklılıklar esasen kullanılan işletim sistemi türüne bağlıdır.

Android TV'yi akıllı TV ile karşılaştırmak amacıyla, akıllı TV'ler Android olmayan her türlü işletim sistemini kullanır. Örnekler arasında Tizen, Smart Central, webOS ve diğerleri sayılabilir.

Netflix veya Youtube gibi popüler uygulamalar için akıllı TV'ler iyi bir seçimdir. Birçoğu bu uygulamalar ve daha fazlasıyla önceden yüklenmiş olarak gelir. Farklı işletim sistemleri, daha fazla yazılımın indirilip yüklenebileceği kendi özel uygulama mağazalarına sahip olacaktır. Ancak, daha yeni uygulamaları indiremeyen bazı akıllı TV modelleri vardır. Normal akıllı TV'ler ayrıca daha az sıklıkta ürün yazılımı güncellemeleri alır.

Android TV ile karşılaştırıldığında, Smart TV'lerde çok daha az uygulama bulunur ve bu nedenle daha az çok yönlüdür.

Android cihazlar kullanmıyorsanız ve tamamen yeni bir arayüz öğrenmek istemiyorsanız, akıllı TV harika bir seçimdir. Kutudan çıkar çıkmaz iyi çalışırlar ve sadelik ve rahatlığı her şeyden çok önemseyen herkes bir tanesinden memnun olacaktır.

Akıllı TV'nin Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kurulumu kolay
 • Birçok üretici tarafından yapılmıştır
 • Yalnızca bir uzaktan kumanda gerektirir

Eksileri:

 • Uygulamalar ve bellenim üzerindeki sınırlamalar
 • Eski olma olasılığı daha yüksek olan işletim sistemini kullanır, daha az güncelleme

Bir Android TV'den Ne Alabilirsiniz?

Android TV vs Smart TV söz konusu olduğunda, zaten bir Android telefona sahip olan herkesin muhtemelen bir Android TV'yi tercih edeceğini söylemeye gerek yok.

Bu TV'lerin sahip olduğu en büyük şey Android işletim sisteminin kendisidir. Tıpkı Android akıllı telefonlar gibi çok kolay bir şekilde güncellenebilir. Bu, TV'nize yapılan düzenli güncellemelerin, TV'nizi sürekli güncel tutmak için size iyileştirmeler ve optimizasyonlar sağlayacağı anlamına gelir.

Google Play Store, Android kullanıcılarına göz atabilecekleri ve indirebilecekleri çok daha fazla sayıda uygulama sağladığı için bir başka büyük anlaşmadır. Android açık kaynak olduğundan, bu Android TV'lere farklı türde uygulamalara daha geniş erişim sağlar . Açık kaynak olması, Android TV'leri çoğu akıllı TV'den daha ucuz hale getirir.

Android TV'ler ayrıca kutudan çıktığı haliyle Chromecast'i destekler ve telefonunuzdan veya PC'nizden TV'nize kablosuz olarak içerik akışı yapmanıza olanak tanır.

Dezavantajı, birkaç şirketin Android TV üretmesidir. Sony, Sharp, Nvidia, Samsung ve Philips birincil üreticilerdir. Android OS TV almak, aralarından seçim yapabileceğiniz marka seçeneklerinizi sınırlamak anlamına gelir.

Android TV'nin Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Tipik olarak daha ucuz
 • Çok sayıda uygulama
 • Sorunsuz ve kolay güncellemeler, güncellemeleri çok daha uzun süre alın
 • Google bağlı, örneğin Google Play, Müzik vb.
 • Google Asistan

Eksileri:

 • Daha az üretici
 • Arayüze yeni başlayanlar için alışmak zor olabilir

Android TV ve Smart TV Üzerine Son Düşünceler

Her iki TV türünün de avantajları ve kusurları olsa da, oyumuz sonunda Android TV'lere gidiyor. Daha ucuz olmaları ve uygulamalara çok daha fazla erişimleri olması, onları Android TV'ye karşı Smart TV'nin kazananı yapıyor.

Herkesin başlangıçta Android işletim sistemini sevmeyeceğini anlıyoruz, ancak faydaların, Android yazılımına alışkın olmayan kişiler için bile sorunlardan daha ağır bastığını düşünüyoruz. Daha iyi güncellemeler ve donanım yazılımı ile, Android ile giderseniz TV'nizin fiyatı için değer sunma olasılığı daha yüksektir.

Kaynak: https://iptvinsider.com/android-tv-vs-smart-tv/

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
4, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
15, Nisan, 2021 Tv Marka Seçimi kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Ekim, 2021 Tv işletim sistemleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Ağustos, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
...