0 oy
Tv özellikleri kategorisinde tarafından
Merhabalar televizyonlarda Hz olarak ifade edilen yenileme hızı tam olarak nedir ve neye yarar. Sizce yenileme hızı düşük bir televizyonu tercih edersek çok şey kaybetmiş olur muyuz?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından

Yenileme hızı, ekrandaki görüntünün saniyede kaç kez güncellendiği veya "yenilendiğini" ifade eder. ABD'de, bir video kasetine kayıt yapılırken çekilen kare sayısı olduğu için saniyede 30 defa esas alınır.

Bu, ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla bilgi olabilir, ancak film saniyede 24 kare ile çekilir. Bu, film üzerine çekilmiş bir şeyin televizyonda yayınlanabilmesi için videoya dönüştürülmesi gerektiği anlamına gelir. Mevcut çerçevelerin parçaları kullanılarak ek çerçeveler oluşturulmalıdır. Eski analog TV'lerde, her zaman biraz sinyal kaybı ve bulanıklık olduğu için bu hiçbir zaman bir sorun değildi, ancak yeni dijital sistemlerde bu küçük fark, ekranda yapaylıklar ve diğer görünür hatalar yaratır. Özellikle uzayda bir yıldız alanı gibi aynı anda ekranda yüksek kontrastlı siyah ve beyaz olan görüntüler için.

Çözüm, yenileme hızını saniyede 120 kata çıkarmaktır, çünkü bu, 24 ve 30'un ortak bir katıdır. Saniyede 24 kare ile çekilen bir film, her karenin saniyede 5 kez yenilenmesini sağlayabilir ve videoda çekilen bir şeyin her biri olabilir. çerçeve saniyede 4 kez yenilendi. Bu, hem video hem de filmin çok daha temiz ve daha doğru görünmesini sağlar. Bazı TV'ler şu anda 240'lık bir yenileme hızının reklamını yapıyor, ancak bu aşağı yukarı bir pazarlama şeması ve bu noktada hiçbir şeyin gerçekten bu kadar yüksek bir yenileme hızına ihtiyacı yok.

Bu yardımcı olur umarım.

kaynak: https://www.quora.com/What-is-refresh-rate-in-TV

0 oy
tarafından
Yenileme hızı, bir televizyonun saniyede gösterebileceği kare sayısını ifade eder. Bir frekans birimi olan Hertz cinsinden ölçülür. 60Hz yenileme hızına sahip bir TV, saniyede 60 görüntü görüntüleyebilir.

TV'ler genellikle televizyonun gerçek özellikleriyle bir ilişkisi olmayan yenileme hızı numaraları kullanılarak pazarlanıyor. Bu maalesef ortalama bir alıcı için çok yanıltıcıdır, ancak üreticiler şükür ki gerçek sayıları entegre etmeye başladılar. Çoğu zaman, listelenen sayı gerçek yenileme oranının iki katı oluyor. 120HZ'nin üzerinde bir yenileme oranı görürseniz, bunun abartılı bir sayı olduğunu da otomatik olarak anlamanız lazım.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
5, Temmuz, 2021 Genel Tv Soruları kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Ocak, 3 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
29, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
27, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde tvtavsiye (53.0k puan) tarafından soruldu
...