0 oy
Tv özellikleri kategorisinde tarafından
Local Dimming özelliği nedir televizyonlarda bu özellik neye yarar?

1 cevap

0 oy
(53.0k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Bazı TV'lerin daha koyu renkleri göstermede daha iyi olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni, Local Dimming (Yerel Karartma) özelliğinin TV'nin ekranının yalnızca belirli bölümlerini daha parlak renklerde göstermesine ve diğer bölümleri daha koyu olanları gösterecek şekilde karartmasına izin vermesidir. Örneğin, gömleğinde siyah beyaz çizgiler olan birinin olduğu bir sahnede, televizyonun yarısı daha açık tonlar (gri gibi) görüntülerken tamamen parlak olabilir. Buna karşılık, başka bir kısım, bunun yerine bir görüntünün öncelikle koyu veya siyah kısımlarını gösterecektir. Bu nedenle, resmetmeye çalıştıkları renge bağlı olarak, çoğu bölge bu teknolojiyi kullanırken daha önce olduğu gibi tam aydınlatmaya ihtiyaç duymayabileceğinden "Local" olarak adlandırılır.

Yerel karartma teknolojisi, bir görüntünün kontrast oranını ve vurgularını büyük ölçüde iyileştirebilir. Yoğun ışık alanlarıyla HDR içeriği elde etmek de çok önemlidir.

LED TV'lerde kullanılan üç farklı yerel karartma teknolojisi olduğunu bilmelisiniz. Her birinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bunlardan birine tam dizi denir ve bu tür bir teknoloji için mevcut en gelişmiş sürümdür.

Diğer ikisi sırasıyla kenar aydınlatmalı ve doğrudan aydınlatmalı olarak adlandırılır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
5, Ağustos, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Ocak, 3 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
29, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde tvtavsiye (53.0k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
...