0 oy
Tv özellikleri kategorisinde tarafından
düzenlendi

Full Array Local Dimming teknolojisi hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Tam olarak neye yarıyor bu özellik ve tv alırken bunu önemsemeli miyiz?

1 cevap

0 oy
(45.0k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Full array local dimming bizim bölgesel karartma yada yerel karartma olarak adlandırdığımız şeydir.

Teknoloji

LCD TV ekranının arkasında, parlak bir ışık üreten küçük lambalar bulunur. Bu, televizyon ekranını net bir resim haline getirir. Dezavantajı, ekranın karanlık kısımlarının da aydınlatılması, böylece siyah görüntülerin oldukça koyu gri görünmesidir. Bunu istemiyorsanız, Full array local dimming bir çözümdür. Bu teknoloji, lambaların belirli anlarda kısılmasını veya tamamen kapatılmasını sağlar. Bu şekilde karanlık bir sahne ekstra gerçekçi görünür.

Full array local dimming türleri

Full array local dimming sürekli geliştiğinden, artık farklı varyant seçeneklerine sahipsiniz. Ucuz TV'lerde genellikle kenardan veya arkadan aydınlatmalı Full array local dimming bulunurken, daha pahalı TV'lerde tam dizi Full array local dimming vardır. Tüm teknikler siyah işlemeyi iyileştirse de, dezavantajları da vardır.

Tam dizi

Tam dizi, yerel karartmanın en iyi şeklidir. Ekranın arkasında, ayrı ayrı karartılan yüzlerce küçük ışık veya bölge bulunur. Karanlık kısımlar ekstra karanlık hale gelirken, parlak kısımlar parlak kalır. Bu güçlü kontrast, yıldızlı bir gökyüzü sahnesinde açıkça görülebilir. Yıldızlar siyah gökyüzünde parlak bir şekilde parlıyor. Bu teknik, diğer varyantlardan daha fazla alana mal olur. Sonuç, tam dizi TV'lerin genellikle biraz daha kalın olmasıdır.

Full array

Arkadan aydınlatmalı.

Bu teknik, tam dizi yerel karartmaya benzer, ancak çok daha az lambadan oluşur. Arkadan aydınlatmalı bir televizyonun ekranı, genellikle aynı anda yanan veya kararan 4 ila 12 bölgeye sahiptir. Yukarıda bahsedilen yıldızlı gökyüzü sahnesi sırasında tam dizi Full array local dimming ile farkı açıkça görebilirsiniz. Arkadan aydınlatmalı TV'ler görüntünün çoğunun karanlık olduğunu anlar ve ardından tüm lambaları kısar. Sonuç olarak, gökyüzü koyu siyahtır, ancak yıldızlar daha az parlar.

Back lit global dimming

Kenar aydınlatmalı

Yerel karartmalı çoğu TV'de kenar aydınlatmalı varyant bulunur. Bu teknikle lambalar sadece televizyonun kenarlarına yerleştirilir. Bu, ekranların ince kalmasını sağlar. Dezavantajı, lambaların ekranın ortasını aydınlatmak için ekstra parlak olması gerektiğidir. Bu bazen görüntüde bozulmalara neden olur. Ekranın altında, üstünde veya yanında oluşan ışık noktalarını düşünün.

Edge lit

Kendinden yayılan (OLED)

OLED TV'lerde arka plan aydınlatması yoktur, ancak tek tek yanan veya tamamen kararan 'kendinden yayılan' pikseller vardır. Bu şekilde, siyah görüntüler net kısımları etkilemeden gerçekten siyahtır. Kendinden yayılan ekran, karanlık ve aydınlık görüntüler arasında en güçlü kontrastı sağlar.

OLED self emitting

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
27, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3, Ocak, 3 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
29, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ekim, 2021 Tv özellikleri kategorisinde tvtavsiye (45.0k puan) tarafından soruldu
...