0 oy
Tv özellikleri kategorisinde tarafından
Merhabalar ikinci el bir televizyon satın alacağım görüştüğüm kişi televizyonun 4k olduğunu söyledi ancak emin olmak istiyorum. Bu televizyonun 4 k olup olmadığını nasıl anlarım?

4 Cevaplar

0 oy
(53.0k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Televizyonda beyaz bir görüntü açıp ekrana yaklaşık 20 - 30 cm lik mesafeden bakın. Eğer ekranda kare kare pikselleri görüyorsanız televizyonunuz 4K değildir. 4K Tv'lerde bu pikseller çok daha yakın mesafeden belirgin hale gelir. 

Ayrıca bir çok televizyonun model numarasında geçen U harfi o Televizyonun UHD yani 4K olduğunu belirtmektedir. Örneğin Samsung 50TU8000 gibi... Televizyonunuzun model numarasını görmek için ise arkasında bulunan etiketi inceleyebilirsiniz.

0 oy
tarafından

El kitabı, gerçekten yetenekliyse, 4K veya UHD hakkında bir şeyler söyleyecektir.

Diğer kanıtlar: 4K çıkış veren bir kaynak (UHD blu-ray oynatıcı, yeni grafik kartına sahip bilgisayar) 4K modunda tv'ye bağlanabilir mi? Veya kaynak yalnızca mevcut HD modlarını mı görüyor?

Nihai test: 3840 x 2160 piksel boyutunda birkaç test görüntüsü oluşturun. Birini, her biri piksel genişliğinde değişen siyah beyaz dikey çizgilerle doldurun. Diğerini yatay değişen siyah beyaz tek piksel çizgilerle doldurun. TV'nize bir PC bağlayın ve bu test modellerini %100 ölçekte görüntüleyin. TV'ye bir büyüteçle bakın ve ekranın herhangi bir yerinde tek tek siyah beyaz çizgileri görebilmeniz gerekir.

0 oy
tarafından

4K olan bazı içerikler alın. TV'nizin bir buçuk metre yakınına gidin. Düz beyaz veya açık mavi düzlemlerde, harflerin kenarlarında, rengin düz kenarlarında piksel görebiliyor musunuz? S harfi re veya Q gibi harflerdeki eğrilere bakın, yuvarlak kısımlarda bir eğri oluşturan küçük kareler görebiliyor musunuz?

O zaman 1080HDR, 4K'da noktalar/pikseller boyutun yaklaşık üçte biri ve eğriler küçük legolardan yapılmış yuvarlak bir şekle benzemeyen eğrilere benziyor.

Onu yan yana gördüğünüzde söylemesi gerçekten çok kolay.

Nasıl söyleyeceğinizi öğrenmek için bir TV mağazasına gidin ve genellikle TV'lerde reklamları oynatılır. Bir 1080HDR bulun Bazı kelimelerin ortaya çıkmasını bekleyin-bir veya iki adım içinde görünün ve eğrilere bakın, ardından 4K'yı deneyin ve aynı şeyi yapın. Biri yaklaşık sphegetti genişliğinde, diğeri ise bunun yarısı kadar.

0 oy
tarafından

Kontrol etmenin kolay bir yolu, youtube'da 4k ultra HD video çalıştırmaktır. Ayarlara gidin ve akış çözünürlüğünü mevcut en yüksek seviyeye değiştirin. Mevcut en yüksek 1080 ise HD, 2160 ise 4k.

Dizüstü bilgisayarımda test ettim (ekran görüntüsü ekli). Desteklenen maksimum çözünürlük 1440p'dir.

Aynı şeyi televizyonunuzda da deneyin.

...