0 oy
Tv Arızaları kategorisinde tarafından
Genellikle Samsung ve Lg Tv'lerde ışık sızması sorunu olduğu söylenir yazılır çizilir. Bu konuya açıklık getirilmesi adına ışık sızması sorununun çözümü var mı ve bu sorunun yaşanması LED Tv'ler için normal bir durum mu bilgi edinmek isterim.

1 cevap

0 oy
(52.6k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Arka ışık sızması, bir LCD'nin kenarlarından veya köşelerinden sızan ışıkla karakterize edilir. Bu, bu ekranların çalışma biçiminden kaynaklanmaktadır; ekrana bakan panelin arkasında bir ışık kullanırlar.

Arka ışık sızması, arka ışık sızıntısının sadece bir kısmıdır. Bunu tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur, ancak bazı senaryolarda azaltılabilir. Çok fazla arka ışık sızıntısı varsa, ekranınız için teknik servisinizden değişim talep edebilirsiniz.

Kişisel LCD LED bir televizyon ya da monitör, görüntü oluşturmak için bir LED arka ışık kullanır. Bu ışığın bir kısmı ekranın çerçevesinin etrafında tamamen engellenemez ve bu da arka ışık sızmasına neden olur.

Genel olarak, ekran teknolojisinin doğası gereği bazı küçük arka ışık sızmaları beklenir ve çoğu zaman farkına bile varmayacağınız göz önüne alındığında, tamamen tolere edilebilir.

Bununla birlikte, bazen arka ışık sızması oldukça dikkat çekici olabilir ve bu durumda, ekranınızı iade edebilir ve üreticinin iade/değişim politikasına bağlı olarak yeni bir model veya para iadesi alabilirsiniz.

Işık sızması nedir

Arka Işık Sızması Nasıl Onarılır?

Genel olarak, arka ışık sızması ekranın kenarları boyunca meydana gelir, ancak aynı zamanda yanma veya el feneri şeklinde de görünebilir.

Yanma, OLED panel ekranlar için yaygındır ve genellikle logo yanığı olarak adlandırılır. Genellikle hafif yamalar yalnızca ağır kırmızı sahnelerde görülebilir ve normal içeriği izlerken fark edilemezler.

El feneri sorunu, adından da anlaşılacağı gibi, biri ekrana bir el feneri doğrultuyormuş gibi görünüyor, böylece ekranın köşelerinde parlak yamalar oluşturuyor.

Kısacası, çok fazla arka ışık sızması yaşıyorsanız, ekranınız için iade/değişim denemelisiniz. Ekran üreticisinin kabul etmemesi durumunda, tercihen bu sorunlardan muzdarip olmayan daha iyi yeni bir monitör / TV almanız gerekecektir.

Arka ışık sızmasını azaltmak için deneyebileceğiniz bazı alışılmadık yöntemler vardır:

  • Ekranı sökün ve LCD'nin kenarlarına elektrik bandı uygulayın
  • Açığa çıkarsa, ekranın arkasındaki vidaları hafifçe gevşetin (bu, el fenerini azaltabilir)
  • Mikrofiber bir bez kullanarak, arka ışık kanamasının belirgin olduğu alanı hafifçe ovalayın (bu, arka ışık bulanıklığını azaltabilir)
  • Arka ışık sızması farkedilemez hale gelene kadar ekran parlaklığını azaltın
  • TV'niz destekliyorsa bölgesel karartmayı etkinleştirin.
  • Ekrana hafif vakum uygulayarak dışa doğru çekmeyi deneyenler var kesinlikle tavsiye etmiyorum ancak başarılı olanlarda var gibi duruyor. Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/bulutlanma-ve-isik-sizmasina-cozum-hadi-gecmis-olsun--109792347

Bir  IPS panel ekranınız varsa, arka ışık sızmasını IPS parıltısıyla karıştırmadığınızdan emin olun.

Arka ışık sızmasının aksine, ekrana baktığınız açıyı veya mesafeyi değiştirerek veya ekran parlaklığını azaltarak ve ortam aydınlatması ekleyerek IPS parlaklığının yoğunluğu azaltılabilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
8, Nisan, 2021 Tv Arızaları kategorisinde ROMA tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
6, Haziran, 6 Tv Marka Seçimi kategorisinde Rizacan67 tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
30, Mayıs, 30 Tv Marka Seçimi kategorisinde Emin tarafından soruldu
...