1. Ana Sayfa
  2. Kıyaslama

Sony vs Samsung TV: Doğru markayı seçin

Samsung mu Sony mi? Bu iki tv markası arasında seçim yapmakta zorlanıyor ve hangisinin daha iyi olduğu konusunda kararsız kalıyorsanız bu şaşırılacak bir durum değil.

Sony vs Samsung TV: Doğru markayı seçin
Sony vs Samsung TV
+ - 0

Samsung mu Sony mi? Bu iki tv markası arasında seçim yapmakta zorlanıyor ve hangisinin daha iyi olduğu konusunda kararsız kalıyorsanız bu şaşırılacak bir durum değil.

Sony ve Samsung, sektördeki en büyük TV markalarından ikisidir. Bu, eşit kalitede olduklarını düşündüğünüz için yanlış yapmadığınız anlamına gelir. Sonuçta, ikisi de farklı fiyat aralıklarında 4K ve 8K TV’lerin üretiminde başı çekiyorlar, değil mi?

Ancak bu iki markanın ürettiği tv modelleri birbirlerinden bir çok konuda farklılar. Kullanılan işletim sistemi, ekran yapısı hatta tasarıma kadar bir çok farklı yönleri olmasına rağmen neden Dünya çapında sektörün en iyileri olarak göründüklerini ve daha fazlasını inceleyelim.

Elbette bugün bir tv satın almak istediğiniz zaman bazı temel özelliklerin bir çok Tv’de benzer olduğunu görürüz. Hatta daha düşük fiyatlardaki tv modelleri ile bile kağıt üzerinde özellik farklılığı çok belirgin olmaz. Ancak bazı teknik özellikler kullanıcı deneyimi anlamında ortaya büyük farklılıklar çıkarabilir. Tabi siz özellik karşılaştırması yaparak bu farkları hiçbir zaman göremezsiniz.

Bu nedenle Sony ve Samsung’un derinlemesine bir karşılaştırmasını yaptık bu sayede iki markadan birini tercih edince ne kazanacağınızı ve ne kaybedeceğinizi bilerek tercih yapmış olacaksınız.

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki alacağınız Sony / Samsung veya diğer herhangi bir marka hakkında kafanıza takılan her türlü soruyu sorup yanıt bulabileceğiniz “Soru cevap” sayfamız sürekli kullanımınıza açık olacak ve ben size cevap vermek için hep hazır bekliyor olacağım.

Umarım aşağıdaki Sony vs Samsung kılavuzu doğru markayı seçmenize yardımcı olur.

Sony vs Samsung TV: genel bakış

Teknolojilerine bakmadan önce markaları inceleyelim. Samsung, Güney Koreli bir üretici ve dünya çapında açık farkla en büyük televizyon üreticisidir. Onu LG ve TCL izlemektedir. Ancak Sony bu markaların gerisinde sayılmaz ve hala rekabetin en güçlülerinden biri olarak yarışın içinde.

Sony ve Samsung, her boyut ve bütçeye hitap edebilecek düzeyde Tv üretebiliyorlar. 32″ lik Tv’lerden devasa 75″ lik hatta bazı modellerinde 85″ e kadar üretim yapıyorlar. Piyasada bulunan en iyi 4K ve 8K Tv modellerini üretiyorlar ve bunu her yıl yenilenen bir döngü halinde tekrarlıyorlar. Bu iki marka da ürettikleri en ucuzdan en pahalıya her modeli küresel olarak pazarlıyor ve bunu dünyanın her noktasında başarılı bir şekilde yapıyorlar.

Her iki marka da Tv dışında farklı teknolojik ürünlerin (Cep telefonu, oyun konsolu, akıllı ev aletleri v.b) üretimini yapıyor ve aynı şekilde tüm dünyada pazar payının hatırı sayılır bir kısmına sahip oluyorlar. Konumuza dönecek olursak Sony ve Samsung karşılaştırmasına işletim sistemleri ve akıllı tv özelliklerinden başlayalım.

Akıllı TV: Tizen vs Android TV

Akıllı TV Tizen vs Android TV
Akıllı TV Tizen vs Android TV

Artık her marka farklı bir işletim sistemi kullanıyor ve hepsinin farklı özellikleri var.

Samsung, uygulamalarından kullanımına sürekli olarak güncellediği Tizen işletim sistemi ile birlikte neredeyse tüm Tv serilerini piyasaya çıkarıyor. Tizen genel olarak kullanımı kolay tek bir satır üzerinden dizilmiş uygulamaları ile Smart deneyimini üst düzeye çıkarıyor ancak evrensel arama özelliği konusunda Lg daha ileri bir teknoloji kullanıyor diyebiliriz.

Sony ise rakiplerinden daha fazla uygulama ve daha fazla içerik zenginliği sunan android işletim sistemini kullanıyor. Bu iki işletim sistemi arasında karar vermek gerçekten çok zor çünkü sundukları özellikler biraz kişi bazlı önem sıralaması değişecek düzeyde. Ancak bilmemiz gereken şey android işletim sisteminin daha kapsamlı olduğu ve aynı zamanda çökmeye de daha elverişli olduğudur. Daha fazla bilgi edinmek için “Tv işletim sistemleri” kategorimize göz gezdirin derim.

Gelelim sesli arama özelliklerine bildiğiniz gibi android Google ürünüdür ve doğal olarak Sony, google ses asistanını kullanıyor. Bununla birlikte, Sony artık daha yeni TV’lerine ve önceki yıllardan bazı orta sınıf modellere bir Amazon Alexa Müzik, Kameralar ve TV Kontrolü uygulaması ekledi. Bu, üçüncü taraf akıllı ev ürünlerini ve hoparlörlerini Amazon Echo veya Ring güvenlik kameraları gibi bazı temel Alexa özellikleri aracılığıyla kontrol etmenize ve TV’nin güç ve ses işlevleri için Alexa sesli komutlarını kullanmanıza olanak tanır.

Samsung’un Bixby ses asistanı, orta sınıf ve üst seri tv’lerde bulunuyor, ancak akıllılık veya ses tanıma açısından Alexa veya Google Asistan’ın gerisinde kaldığı biliniyor. Buna rağmen Bixby, kullanacağınız bazı TV modellerinin kontrolü için fazlasıyla yeterli tabi isterseniz televizyonunuza her zaman bir Alexa hoparlörü bağlayabilirsiniz.

Samsung QLED vs Sony OLED

Günümüzün premium televizyon pazarı iki panel teknolojisine ayrılmıştır: OLED ve QLED (temelde kuantum noktalı bir LED-LCD ekran). QLED gerçek manada yalnızca Samsung TV’lerde kullanılıyor. Samsung, parlak HDR sahneleri ve yüksek etkili TV görüntüleri sağlayan parlak 1.000-2.000 nit ekranlarıyla tanınan QLED teknolojisini bir kaç yıldır Tv piyasasına monte etmek için canla başla çalışıyor.

Belki adli bir karşılaştırma değil ancak Sony OLED modelleri 800 nit üzerinde parlaklık verebilmek için zorlanıyorlar ve bu da Samsung Qled serisini daha parlak yapıyor.

OLED ekranlar daha sönük olma eğilimindeyken, üretimde kullanılan organik film göz önüne alındığında çok daha doğal bir renk kontrastı elde ediyorlar. OLED ekranlar aynı zamanda kendiliğinden ışık yayıyor, yani her bir piksel kendi ışığını yayar ve ekranda aydınlık ve karanlığın inanılmaz bir hassasiyet ile dengelenmesini sağlar. Siyahlar gerçekten siyah ve bir noktadaki parlaklık ekranın diğer kısımlarına da yayılmıyor (genellikle LED’de olduğu gibi).

OLED ekranlarında logo yanması sorunu vardır. Bu sorun olmasaydı sanırım herkese OLED alın gerisini düşünmeyin derdik ancak her güzelin bir kusuru vardır sözüne binayen OLED’in de logo yanığı sorunu var ve hafife alınabilecek bir sorun da değil. Toparlayacak olursam premium tv seviyesinde alınabilecek en iyi ikili olan OLED ve QLED teknolojileri arasındaki önemli farklar; QLED daha parlak, OLED daha iyi siyah ve daha iyi kontrast değerlerine sahiptir.

Dolby Vision ve HDR10 +

Dolby Vision ve HDR10 +
Dolby Vision ve HDR10 +

Sony ve Samsung Tv’lerden orta sınıf bir televizyon satın alıyorsanız, yüksek dinamik aralık ( HDR ) desteğiyle gelecektir, ancak HDR’nin birkaç farklı biçimi vardır ve size hangisinin geldiğini çoğu zaman farketmezsiniz bile.

Her HDR TV’de desteklenen temel bir HDR10 formatı vardır – bu, normal SDR televizyona kıyasla daha geniş bir renk gamı ​​ve gelişmiş kontrasta sahiptir. Bugünlerde çoğu TV içeriği hala SDR’de, ancak her yıl HDR’de daha fazla film, şov ve program yapılıyor.

Bunun dışında, izlediğiniz sahneye ve ekrandaki görüntü türlerine bağlı olarak TV’nin resim ayarlarını değiştirerek TV görüntülerini iyileştirmek için ‘dinamik meta veriler’ ekleyen iki HDR formatı vardır.

İlki, Sony ve LG tarafından desteklenen ve diğerler bir kaç farlı marka TV’lerde bulunan Dolby Vision’dur. Ardından, Samsung ve Panasonic tarafından desteklenen HDR10 + var.

Kısaca: Samsung TV’lerde HDR10 + ve Sony TV’lerde Dolby Vision bulunur.

Dolby Vision, 10 bitlik HDR10 +’a karşılık 12 bit renk gamı ​​ile gerçekten daha gelişmiş bir formattır ve ayrıca daha yaygın olarak kullanılır. (Amazon Prime’da bir çok HDR10 + şovu varken, Netflix’te, Chromecast Ultra ve Apple TV 4K gibi cihazlarda desteklenmediğini görürsünüz.)

HDR çoğu zaman dikkat edilmeyen bir özellik olsa da bunu önemseyecek bir çok insanın var olduğu aşikar bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir özellik olarak kenara yazıyoruz.

Samsung vs Sony TV: Hangisini seçmelisiniz?

İkisinden de emin değil misiniz? Hem Sony hem de Samsung, büyük yetenekli TV üreticileridir ve birini satın aldıktan sonra pişmanlık duymanız pek olası değildir. Sony ve Samsung ile ilgili şikayetlerin çoğu format desteği ile ilgilidir. Görüntü kalitesi genellikle her iki taraf için de mükemmeldir. HDR formatı olarak Dolby Vision veya HDR10 + kullanımına karar verdiyseniz, bu seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Samsung’un QLED TV’leri parlaklık açısından harika ancak karanlık ortamda bir film izleyicisinden ziyade gündüz izleyiciyseniz, daha parlak görüntüleri seçmeniz mantıklıdır. Aksi takdirde, Sony’nin OLED’leri, gece geç saatteki film gösterimlerinize daha iyi uyan inanılmaz derecede keskin bir görüntü sağlar.

Samsung’un 20021 QLED’lerinin, büyük ölçüde geliştirilmiş eksen dışı görüntüleme sağlayan yeni bir Ultra İzleme Açısı teknolojisi getirdiğini belirtmek gerekir. Öte yandan Sony, genellikle düşük çözünürlüklü kaynaklardan ölçeklendirme ve hızlı hareket eden çekimlerde hareket işleme konusunda oldukça yetkin.

Bu noktaya kadar geldiyseniz Sony ve Samsung Tv konusunda karar vermiş yada kafanız dahada karışmış olabilir. Bu konuda nihai kararı verecek olursak Samsung Tv sektörünün açık ara lideri ve genel manada Sony’i geride bırakmasının yanı sıra 2020 satış rakamları Dünya çapında Samsung QLED serisinin Sony OLED serisinden daha fazla olduğunu da kanıtlıyor. Tabi Samsung’un daha fazla satıyor olması Sony’nin kalitesiz olmasından dolayı değil Samsung’un daha iyi pazarlanıyor olması ile alakalı.

Eğer bir karar veremediyseniz ve soracak sorunuz var ise hemen “SORU SOR” tıklayın ve cevabınızı benden alın. Kararınızı verdiyseniz aşağıda bulunan ankette kararınızı bize de belirtin. İyi alışverişler.

Televizyonda Samsung mu Sony mi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yazı Kaynakları
techradar.com

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.