İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tv Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Smart (Akıllı) Tv Nedir?

Netflix, YouTube, webde gezinme hatta fotoğraf paylaşma özelliklerine kadar herşeyi yapabilen tvler var. Ancak bu uygulamalar ve özellikler dışında akıllı tvyi akıllı yapan tam olarak nedir? Konuyu detaylı şekilde incelemeye karar verdim. Bu içerik smart uygulamalardan Alexa'ya kadar bir akıllı Tv'den bekleyebileceğiniz herşeyi kapsayacak.

Smart (Akıllı) Tv Nedir?
Smart (Akıllı) Tv Nedir?
1
+ - 0

Bugünlerde Smart özelliği olmayan bir televizyon satın almak, Smart özellikli bir televizyon satın almaktan daha zor. Netflix, YouTube, webde gezinme hatta fotoğraf paylaşma özelliklerine kadar herşeyi yapabilen tvler var. Ancak bu uygulamalar ve özellikler dışında akıllı tvyi akıllı yapan tam olarak nedir? Konuyu detaylı şekilde incelemeye karar verdim. Bu içerik smart uygulamalardan Alexa’ya kadar bir akıllı Tv’den bekleyebileceğiniz herşeyi kapsayacak.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Bir Tv’yi Smart yapan nedir?

Smart Tv’leri Smart olmayan Tv’lerden ayıran en önemli özellik internet bağlantısıdır. Neredeyse tüm akıllı tvler hem ethernet bağlantısını hemde dahili wifi bağlantı özelliklerini içlerinde barındırırlar. Nadiren bazı eski model televizyonlar wifi özelliğini etkinleştirmek için bir wifi adaptörü gerektirebilirler. Genel olarak wifi bağlantısı bir çok konuda televizyondan internet keyfine varmak için yeterlidir ancak tvde oyun veya 4K UHD içerik oynatmayı planlıyorsanız wifi bağlantısı yerine kablolu ethernet bağlantısını tercih etmeniz daha mantıklı bir çözüm olabilir.

İnternet bağlantısı, öncelikle Netflix, Youtube yada diğer uygulama ve hizmetlerden tv şovları ve film izlemek veya internette herhangi bir web sitesinde gezinmek için kullanılır. Zaman zaman ücretsiz Youtube, puhu tv gibi.. uygulamalar olsada çoğunlukla ücretli üyelik gerektiren uygulamalar karşınıza çıkacaktır. Bir çok Smart Tv’de dahili web tarayıcısı bulunur ancak bu tarayıcılar gezinmek için çok yavaş ve can sıkıcılardır.

Smart tv uygulamaları hakkında bilgi

Bir Smart tv çeşitli farklı hizmetlere erişiminizi sağlayamıyorsa çokta akıllı bir tv değildir bu nedenle neredeyse tüm Smart tv’ler kendi dahili uygulamalarını barındıran bir yazılım ile gelirler. Şu anda en büyük ve geniş ölçekli uygulama mağazaları ile roku tv ve Android tv platformu geniş uygulama yelpazesi konusunda Smart platformuna liderlik yapıyorlar. Özellikle Roku tv platformunda herkes için kesinlikle bir uygulama vardır, bir çok kişiye hitap edebilecek kadar uygulama haznesi geniştir. Android tv’de geniş bir uygulama mağazasına sahip ancak daha çok oyun ve yardımcı program bulundurma eğilimindedir. Samsung’un Tizen ve Lg’nin WebOS platformlarında da çok sayıda uygulama seçeneği mevcuttur.

Tüm akıllı Tv’ler aynı amaç için üretilmiş olsalar da işleyişleri farklılık göstermektedir. Genel olarak her marka kendine has özellikleri olan işletim sistemleri kullanırlar. Tv işletim sistemleri hakkında kapsamlı bilgi için “işletim sistemleri” kategorimize göz atabilirsiniz. Aşağıda televizyonların kullandığı işletim sistemlerinin listesini bulabilirsiniz.

Tv Markalarıİşletim SistemleriYorum
Samsung TvTizen işletim sistemi Tizen oldukça hızlı ve akıcı bir işletim sistemidir. Kullanıcı deneyimi açısından da oldukça iyidir. Tizen hakkında detaylı bilgi https://tvtavsiye.com/tizen-os-isletim-sistemi-nedir/
Lg TvWebOS işletim sistemiWebOS işletim sistemi de Tizen gibi benzer şekilde akıcı kullanım ve hızlı geçişlere sahiptir uygulama hazneside aynı şekilde Tizen ile benzer şekildedir. Tizen ve WebOS işletim sistemleri arasında ki farkı görmek için: https://tvtavsiye.com/webos-tizen-android/
Sony TvAndroid işletim sistemiBir Android telefon kullanıyorsanız, bu hemen aşina olmalıdır. Sony akıllı TV’ler, içeriği telefonunuzdan (veya tabletinizden) TV’nize ve Google Asistanınıza yansıtmanıza olanak tanıyan Google Cast’i destekler.
TCL TvRoku işletim sistemiRoku akış kutuları gibi, Roku OS de harika, basit gezinme ve seçtiğiniz içerik için her uygulamaya bakan sınıfının en iyisi arama özelliği. Sesli arama bile var.
Philips TvAndroid ve Saphi işletim sistemiSaphi yeni ve uygulama sayısı bakımından en gerideki işletim sistemidir. Bu işletim sistemi konusunda detaylı bilgi için: https://tvtavsiye.com/saphi-isletim-sistemi/
Grundig TvVisinOS işletim sistemiVisinOS işletim sistemi uygulama sayısı bakımından çok iyi sayılmaz ancak genel olarak kullanılan bir çok uygulamayı bünyesinde barındırarak sorunsuz bir kullanım sunmaktadır.
Tv işletim sistemleri

Sesli arama özelliği

Televizyonlarda özellikle de Lg ve Samsung’da bulunan sesli arama özelliği aslında bir çok kolaylığı beraberinde getirmek üzere ortaya çıkarılmış bir özelliktir. Ancak bu özellik çoğu zaman ilk heves ile kullanıp sonrasında tuşa basmanın daha kullanışlı olduğuna karar vereceğiniz bir özelliktir.

Önemli bir detay daha Lg akıllı kumandalarında bulunan sesli komut özelliği Türkçe dil desteğine sahip ancak Samsung akıllı kumandalarında bulunan sesli komut özelliği ingilizce ve diğer bir çok dilde kullanıma izin verirken Türkçe dil desteğine sahip değil. İngilizce bilmiyorsanız bu özellik sizi mutlu etmeyecektir.

Genel olarak “tv’yi kapat, 11. kanal” gibi komutların yanı sıra Web’de aramak istediğiniz herhangi bir şeyin adını söyleyerek arama yapmanıza olanak tanıyan bu özelliğin sesinizi anlayabilmek konusunda çok yetenekli olmadığını da unutmayın lütfen. Bu teknolojinin gelişmesi ve sağlıklı kullanımı için hala çok fazla sabretmeye ihtiyacımız var.

Smart Tv Nedir?

Smart, Televizyonda bulunan YouTube, Netflix v.b uygulamaları erişebilmemizi ve bu uygulamaları kullanabilmemizi internet aracılığı ile sağlayan özelliğe verilen isimdir.

Smart televizyonda ne işe yarar?

Smart özelliği olan bir televizyon ile internete girebilir ve internet gerektiren video uygulamaları kullanabiliriz. Smart olmayan bir tv ile bu işlemleri yapamayız çünkü smart tv internete bağlanabilmemizi sağlayan özelliğin adıdır.

Smart tv ile smart olmayan tv arasındaki fark nedir?

Smart Tv'leri Smart olmayan Tv'lerden ayıran en önemli özellik internet bağlantısıdır. Neredeyse tüm akıllı tvler hem ethernet bağlantısını hemde dahili wifi bağlantı özelliklerini içlerinde barındırırlar. Nadiren bazı eski model televizyonlar wifi özelliğini etkinleştirmek için bir wifi adaptörü gerektirebilirler.

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.