1. Ana Sayfa
 2. Tv işletim sistemleri

Saphi İşletim Sistemi Nedir?

Saphi İşletim Sistemi Nedir?
Saphi İşletim Sistemi Nedir?
6

Öncelikle Saphi işletim sisteminin sadece Philips tarafından kullanımda olduğunu söylemek istiyorum. Philips uzun süredir kullandığı Android işletim sistemi varken neden şimdi Saphi işletim sistemi ile çalışan modelleri üretmeye başladı? Yada neden yeni bir işletim sistemi ile çalışmaya başlamış olmasına rağmen hala Android işletim sisteminden vazgeçmedi? Hatta neden Android gibi bir işletim sistemi varken yeni arayışlara girildi? Bu soruların cevaplarını tek tek vereceğim.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Saphi OS Nedir?

Saphi Philips’in bazı tv modellerinde kullanmaya başladığı hatta denemeler yaptığı yeni işletim sistemidir. Bu işletim sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek ve bu içerik ile insanların erişimine açmak istedim ve bunun için izlediğim yol şöyle oldu;

Önce Philips tv bölümünde bölgesel olarak faaliyet gösteren bir yöneticiye ulaşıp Saphi işletim sisteminin Android işletim sisteminden farkının ne olduğunu sordum. Kendisi ise bu konuda bilgisi olmadığını söyledi. Sonra Philips müşteri hizmetlerini arayıp tv departmanına bağlandım ve aynı soruyu onlara sordum, aldığım cevap değişmedi; müşteri hizmetleri de bu konuda herhangi bir bilgiye sahip değiller. Bu noktaya kadar yaşananlar şaka gibi değil mi…

Tabii ki pes etmedim. Türkiye’de bu işletim sistemi hakkında zerre bilgi yok bende yabancı kaynakları inceleyeyim dedim ve onlardan da bulabildiğim bilgiler sınırlı ve zaten kendi deneyimim ile elde ettiğim bilgilerdi. Sonuç olarak karşımızda kimsenin hakkında bilgi sahibi olmadığı muamma bir işletim sistemi var.

Saphi OS Uygulamaları

 • Netflix
 • IPLA
 • YouTube (with HDR on 600 series)
 • Deezer Tuba.Fm
 • Player
 • Euronews

Ayrıca Saphi Miracast özelliğini de desteklemektedir. Kablosuz ekran paylaşımı yapmak oldukça kolay.

Saphi Hakkında (Yabancı Kaynak) Bilgileri

Saphi işletim sistemi ile ilgili yabancı kaynaklarda sürekli tekrarlanan bilgiler kısaca bu işletim sisteminin Android ile yarışabilecek kapasitede olmadığı ve Philips’in daha şimdiden bu işletim sistemini kaderine terk ettiği yönünde. Halihazırda kısıtlı uygulama mağazası ve bir çok video artı ses formatlarını desteklemediği yönünde ki serzenişler de cabası.

Bu bahsettiğim konulardan sadece bir kaçına göz atmak için buraya bakabilirsiniz.

Saphi Hakkında Gözlemlerim

Benim Saphi işletim sistemine sahip bir tv ile deneyimim ise çok farklı sonuçlar doğurmadı. Genel olarak hala yavaş, uygulama sayısı az ve arayüzünün heyecan verici olmadığını söyleyebilirim. İleride Philips bu işletim sistemine nasıl davranır bilmem ancak şu anda para edecek durumda görünmüyor.

Televizyon almak isterken kendinize bir iyilik yapın ve “televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı yazımı okuyun derim. Bu içerikten faydalandıktan sonra çok daha bilinçli bir tv müşterisi olacağınızı garanti ediyorum.

Ayrıca Saphi hakkında ki bilgiler sizin için tatmin edici olmadı ise diğer işletim sistemlerinden birini seçmenize yardımcı olacağına inandığım “WebOS, Tizen ve Android karşılaştırması” başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Saphi hakkında yorum yapılması çok önemlidir. Bu hem biz hem de diğer ziyaretçiler için faydalı olacaktır. Lütfen deneyimlerinizi aşağıda ki yorum alanına bırakmayı unutmayınız.

  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.

  Yorumlar (6)

  Popüler Yorumlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler tvnizi değişmek gibi bir yol çok masraflı olur ancak harici bir mi box ile internet sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  2. deneyiminizi aktardığınız için teşekkürler

  Yapılan Yorumlar
  1. Ben kullanıyorum aslında çokta kötü değil sadece uygulamalar kısıtlı sayıda ama sonuç olarak bilgisayar değil bu ve bir tv için yeterli derecede diyebilirim. Tavsiye ederim.

  2. keşke bu videoyu bir ay önce izleseydim ve bu makaleyide o zaman okusaydım gerçekten pişmanım, ancak herzaman olduğu gibi benim acele vermiş olduğum kararlar bana zarar vermesine rağmen akıllanmıyorum.

   kısaca verilen para karşılığında beş para etmez bi işletim sistemi

  3. 2 sene önce

   Alıp alacağıma pişman oldum, indirimi kaçırmak istemediğim için acele ettim her smart tv yi Android sanmak gibi aptallığımı da eklersek sakın almayın, uygulamalar kullanışsız sürekli donma yapar Web tarayıcı ömür törpüsü, kanal geçişleri aheste velhasıl sadece youtube adam gibi iş görüyor gerisi boş offf nasıl aldım ben bunu

   • Yorumunuz için teşekkürler tvnizi değişmek gibi bir yol çok masraflı olur ancak harici bir mi box ile internet sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir