İlginizi Çekebilir
Lg Nanocell vs OLED Tv
  1. Ana Sayfa
  2. Televizyon Teknolojisi

Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları

Samsung ile birlikte adını sıkça duymaya başladığınız NEO QLED Teknoljisi Nedir? İşte bu sorunun cevabını vermek ve bu piyasanın lider teknolojileri QLED, OLED ikilisi ile NEO QLED teknolojisinin farklarını inceleyeceğiz.

Samsung NEO QLED Nedir? OLED, QLED ve NEO QLED Farkları
Neo QLED Nedir Resim Kaynağı : Samsung
+ - 0

Neo QLED, televizyon modelleri için en yeni görüntüleme teknolojilerinden biridir. Samsung, bu teknolojiyi 2021 4K ve 8K TV serisinin tamamında kullanarak önceki nesil tv modellerine göre görüntü kalitesinde büyük bir gelişme vaat ediyor.

Yeni bir TV satın almak söz konusu olduğunda, tüketiciler için birçok kafa karıştırıcı kısaltma ve jargon vardır. Bu nedenle, Samsung’un Neo QLED teknolojisini açıklamamız ve onu QLED ve OLED gibi daha popüler modellerle karşılaştırmamız gerekiyor.

Burada, bilinçli bir karar verebilmeniz için Neo QLED TV’ler hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

Neo QLED Nedir?

Neo QLED Nedir
Neo QLED Nedir Resim Kaynağı : Samsung

Neo QLED, Samsung’un kuantum nokta teknolojisine dayanan mevcut QLED ekranlarının gelişmiş bir versiyonudur. İkisi arasındaki en büyük fark, QLED panellerin geleneksel LED arka aydınlatma kullanması, Neo QLED’in ise mini LED arka aydınlatma kullanmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, mini LED’ler geleneksel LED’lerden çok daha küçüktür, yani aynı alana daha fazla LED sığdırabilir ve birkaç karartma bölgesinde gruplayabilirsiniz.

Daha fazla LED ve karartma bölgesi ile Neo QLED ışık kontrolü, panel genelinde daha iyi bir kontrast oranı sağlayan ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Karanlık bir arka planda parlak bir nesnenin etrafında ışık parlamaları olur; bu, LCD teknolojisini kullanan herkesi bugüne kadar rahatsız eden bir sorundu. Arkadan aydınlatma tekniğinin yanı sıra, Neo QLED paneller de hala kuantum nokta teknolojisine sahip LCD’lerdir.

Neo QLED ve OLED: Farklılıklar

Yıllardır, ikisi arasında net bir kazanan olmadan OLED ve QLED ekranları karşılaştırdık. Bu yeni Neo QLED TV’lerle, teknoloji LCD ve OLED arasındaki boşluğu daha da kapattığı için daha da zorlaşıyor.

Neo QLED TV’lerin ana satış noktası ile başlayalım. Mini LED arka aydınlatma ile artık Samsung’un 2021 televizyon serisinde daha yüksek kontrast oranı elde edeceksiniz. Örneğin, siyah arka planlı bir içerik izlediğinizde, ekranda görüntülenen ışık kaynağının etrafındaki ışık huzmesi minimum düzeyde olacaktır.

Öte yandan, OLED ekranlar herhangi bir arka aydınlatmaya dayanmaz ve tek tek pikseller kendi kendilerine açılıp kapanabilir. Bir OLED pikseli kapalı durumdayken hiç ışık yaymadığı için sonsuz bir kontrast oranı elde edersiniz ve siyahlar aslında gerçek siyahlardır. Bu, OLED’lerin piyasaya sürüldüklerinden beri hakim olduğu bir alandır.

Neo QLED, OLED’den İyi mi?

Neo QLED Nedir
Neo QLED Nedir Resim Kaynağı : Samsung

Kısa bir cevap verecek olursak HAYIR.

Uzun cevap, TV’nizden ne beklediğinize bağlı olmasıdır. Evet, yeni Neo QLED TV’ler önceki QLED modellerinden çok daha iyi siyah seviyeleri sunar, ancak yine de bir OLED ekranda elde ettiğiniz gerçek siyahlar kadar iyi değil. Ancak, mini LED arka aydınlatma sayesinde ikisi arasındaki fark artık her zamankinden daha az.

OLED TV’lerin de dezavantajları olduğunu unutmayın. Örneğin, parlaklık seviyeleri söz konusu olduğunda Neo QLED ve QLED ekranlar benzersizdir ve en yüksek parlaklık 2.000 nite kadar çıkabilir. Mevcut OLED ekranlar, karşılaştırıldığında yalnızca 700 nit’lik bir tepe parlaklığı sunabilir. Bu nedenle, bir sonraki TV’nizi aydınlık bir odada kullanmayı planlıyorsanız, Neo QLED ideal bir seçim olacaktır.

Üretici sorunu ne kadar önemsiz göstermeye çalışırsa çalışsın, OLED TV’ler de ekran yanmasına karşı hassastır. Bu, ilk OLED ekranların ortaya çıkmasından bu yana OLED teknolojisinin ana olumsuzu oldu. Bu nedenle, yıllarca TV’nize bağlı kalmayı düşünüyorsanız, Neo QLED uzun vadede daha iyi dayanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

NEO QLED Nedir?

Samsung'un 2021 yılında piyasaya çıkardığı yeni amiral gemisi Tv modellerine verdiği isimdir. Samsung NEO QLED Tv modellerinde kullandığı mkro LED'ler sayesinde normal bir QLED'e göre çok daha gelişmiş bir görüntü kalitesini yakaladıklarını belirtiyor. Gözlemlerim Samsung'un haklı olduğunu doğruluyor.

Neo QLED Üreten Tek Marka Samsung mu?

Neo QLED, Samsung'un mini LED uygulaması için kullandığı süslü kelimedir. Yani, marka terimlerine göre hareket edecek olursak, Neo QLED TV'leri yapan tek marka Samsung. Ancak aynı mini LED teknolojisini kullanan bir TV istiyorsanız, başka seçenekleriniz de var. LG, mini LED teknolojisini kullandığı modelleri için QNED terimini kullanıyor ve amiral gemisi OLED TV'lerinin hemen altındaki modeller QNED Tv modelleridir.

NEO QLED ile QLED'in Farkı Nedir?

Bu iki teknoloji aslında benzer görünseler de aynı değiller. Samsung QLED serisnden farklı olarak NEO QLED serisinde mikro LED kullanımına odaklandı ve bu sayede gerçekten gözle görülür düzeyde siyah kalitesi, parlaklık artışı gibi farklılıklar oluşturdu. NEO QLED serisi normal QLED seriisinden açık ara çok daha iyi.

Yazı Kaynakları
What is NEO QLED

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.