İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri
 3. OLED TV Nedir? OLED ile QLED farkı nedir?
Trendlerdeki Yazı

OLED TV Nedir? OLED ile QLED farkı nedir?

İşte OLED hakkında bilmeniz gereken her şey: ne işe yarıyor, QLED ile karşılaştırıldığında nasıl ve buna değer mi?

OLED TV Nedir

TV teknik özelliklerinde listelenmiş bulduğunuz tüm jargonlar ve kısaltmalar arasında OLED de bilinmesi gereken bir şeydir.

Her ikisi de aynı boyutta, hem 4K hem de aynı markadan iki televizyon arasında neden yüzlerce lira fark olabileceğini merak ediyorsanız, muhtemelen bir tanesi OLED teknolojisine sahip olduğu için. (Ya da bir tür rakip ekran teknolojisi olan QLED olduğu içindir) Bir televizyon satın almakla ilgili bilmeniz gereken her şeye tam bir genel bakış için, hangi TV’yi satın alacağınız kılavuzumuzu kaçırmayın.

Kesinlikle OLED TV’ler şu anda piyasadaki en premium ürünler arasında, ancak bu teknoloji ekstra para harcamaya değer mi? OLED televizyonlara yönelik bu kılavuzumuzda OLED’in nasıl çalıştığını, QLED ile nasıl karşılaştırıldığını ve sizin için uygun olup olmadığını ele alacağız.

OLED’in açılımı nedir?

OLED, organik ışık yayan diyot’ anlamına gelir. Esasen, TV açıklamalarında sıklıkla göreceğiniz başka bir kısaltmanın dönüşüdür: LED. Bu ‘ışık yayan diyot’tur – ancak LED ve OLED’i asla bir arada göremezsiniz, çünkü bunlar çok farklı şeylerdir.

LED, bir televizyonun LCD’sinin (sıvı kristal ekran) arkasına takılan ve resim için gerekli aydınlatmayı sağlayan bir arka ışıktır. Hemen hemen tüm OLED olmayan televizyonlar artık LCD’dir, ancak genellikle LED TV’ler olarak listelenirler. Bu çok kafa karıştırıcı, ama bu firmaların pazarlama stratejileridir.

OLED ekranlar hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, arkadan aydınlatma olmamasıdır – bu nedenle OLED televizyonlar genellikle ultra incedir. Şimdi önemli detaylara geçelim: Bu neden OLED TV’leri piyasadaki en iyilerden biri yapıyor.

OLED nasıl çalışır?

OLED’in görüntü ayrıntılarıyla hiçbir ilgisi yok: bu, televizyonun sunduğu 4K çözünürlükten geliyor. (Tüm OLED TV’lerde 4K – hatta potansiyel olarak 8K – görüntü kalitesi olacaktır.) Ultra HD çözünürlük hakkında daha fazla bilgi için 4K TV nedir? konumuza göz atabilirsiniz.

Tüm 4K televizyonlar gibi, bir OLED TV size 8.294.400 piksellik ayrıntı verir – bu piksellerin her birinin daha iyi görünmesini sağlar. Bu, tipik LED arka ışığına güvenmek yerine her pikselin esasen kendisini aydınlatmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun anlamı daha canlı renkler, daha keskin kontrast seviyeleri ve daha siyah siyahlardır – ne izliyorsanız izleyin daha gerçekçi görünür. Film izlemek için odanızın ışıklarını kapattığınızda ne olduğunu düşünün. Tipik olarak, çok sayıda gölge ve karanlığın olduğu sahnelerde, LED Tv’lerde karanlığı kesen ve görüntüyü bozan o rahatsız edici parıltıyı fark edersiniz. Bu, LED arka ışığının bu karanlık noktalara sızmasından kaynaklanır – ancak OLED TV’lerde bu durum farklı işliyor.

Bu teknoloji aynı zamanda OLED televizyonların görüntü kalitesinden ödün vermeden neredeyse her açıdan izlenebileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle, futbol maçı izlerken pozisyonları normalden daha fazla ayrıntılı görmenizi sağlayacaktır.

QLED vs OLED: hangisi daha iyi ve fark nedir?

QLED vs OLED
QLED vs OLED

Kesinlikle aynı teknolojinin rakip formları olmasalar da, QLED ve OLED arasındaki rekabet hakkında çok şey duyacaksınız.

QLED, ‘kuantum noktalı LED’ anlamına gelir. Bir LCD televizyonun sıvı kristalleri yerine QLED TV’ler, arka aydınlatma ışığını bu küçük noktalar aracılığıyla gönderir ve bu da ekranda göreceğiniz rengi sağlar. Sonuç olarak, aynı etkiye sahiptir: daha iyi görseller, daha geniş bir renk aralığı ve daha gerçek koyu renkler. QLED ile ilgili ilginç olan şey, tek bir marka tarafından öncülük edilmiş ve savunulmuş olmasıdır: Samsung. Güney Koreli üretici, OLED vagonuna binmek yerine QLED teknolojisine bağlı kalıyor ve OLED teknolojisi yerine kendi geliştirdiği teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Size hangisinin en iyisi olduğuna dair kesin ve hızlı bir cevap vermeyi çok isteriz, ancak bu gerçekten önceliklerinizin ne olduğuna bağlı. OLED ekranlarla ilgili bir şey, parlaklık seviyelerinin LED televizyonlarınkiyle tam olarak rekabet etmemesidir; bu, çoğunlukla parlak koşullarda TV izliyorsanız bir sorun olduğunu kanıtlayabilir. Ayrıca, şu anda QLED televizyonlar tipik olarak OLED setlerinden daha ucuzdur.

Mümkün olduğunca iyi bir ev eğlencesi deneyimi arıyorsanız ve bunun bedelini ödemeye hazırsanız, OLED ile gidin. Ortalamanın üzerinde görsellere sahip bir TV’nin peşindeyseniz, ancak bütçeniz konusunda daha çekingenseniz, bir QLED TV mantıklı bir seçim olur. Bir OLED’e paranız yetmiyorsa, LG’nin NanoCell televizyonlarından birini de göz önünde bulundurmaya değer. Tüm bunlara karar vermeden önce LG veya Samsung TV makalemizi okumanızı öneririz.

OLED Tv mi QLED Tv mi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

OLED TV Kullanıcı Yorumları

OLED TV Teknolojisi hakkında kullanıcıların ve kullanmak isteyenlerin yorumları / soruları aşağıda listelenmiştir.

 • Merhabalar .Hem oyun hemde evde tv ailem icin tv alacagim fakat oled yanigindan korkuyorum.şuan iki model arasinda kalmis durumdayim birtanesi lg oled55c14 digeride samsung qn90 sizce hangisini alayim ?
 • Oled mi Qled mi Led mi? En mantıklısı hangisi
 • Başlamadan önce, siyahların Neo QLED ile eşleşmeyeceğini biliyorum. Ve olabilecek büyük bir anlaşma olarak, bir LG CX yerine QN90A'yı büyük ölçüde düşünmeme neden olan birçok başka faktör var. Çalışmamdan Samsung'un web sitesindeki her şeyde %30 indirim kuponum var ve başlangıçta bir LG CX satın almaya kararlıydım. Ancak 9N90A için yapılan övgü dolu yorumları görmek, seçimimi […]
 • Merhabalar , LG oled55B serisi mi yoksa Samsung 55QN90A seri mi ? Genel maksat film izlemek üzerine olacak, platform üzerinden veya internet üzerinden düşünüyorum
 • Merhaba. LG OLED55CX6LA 1 yıllık teşhir ürünü fiyatı 10bin₺LG OLED55A16LA 12bin₺LG NANO916NA 9600₺ Hangi ürünü almak daha mantıklı. Hangisi daha uzun süre kullanabileceğim bir ürün olur. Fiyatlarına göre yorumlarsanız iyi olur.
 • Merhabalar; Bir süredir araştırma yapıyorum ve anladığım kadarı ile TV teknolojileri içinde en iyisi OLED TV teknolojisi ancak OLED TV'lerde logo yapışması yada ekran yanması sorunu olduğunu yazan da var bu sorunun artık çözüldüğünü yazanda var. Logo yanma sorunu şu an ne durumda çözüldü mü? Kısaca OLED TV almaya değer mi?
 • Aklıma takılan soru şu açıkçası. Nanocell 2021 çıkışlı OLED 2020 çıkışlı ve OLED'den pahalı durumda. Aklım o kadar karıştı ki ne yapacağımı bilemedim. Q70t 9500 tl ve LG tv'ler 11.000 ile 12.000 arasında. 9500 veren 12 bin'i de verir şimdi. Benim niyetim alacağım tv nin en az 10 yıl gitmesini istemek. Samsung yeni bir ürün […]
 • Merhabalar televizyonlarda birçok yeni özellikler söyleniyor örneğin qled, oled, nanocell v.s teknolojilerden hangisi en son teknolojidir?
 • Merhaba OLED55C14 yeni çıkan modeli inceleme şansınız oldu ise, İki tv arasındaki teknik ve görüntü kalitesi farkları nelerdir ? OLED55C14ü seçersem eğer aradaki 2 bin tl gibi bir farka değer mi? OLED55CX6LA 1 yıldır kendini kanıtladığı için bu tv yi seçmem daha mı iyi olur? (panel yanması, logo izi kalması gibi) teşekkürler.
 • Ps5 4k 120hz multimedya oyunlar için.LGCX55 uygun mudur?2021 modeller beklenmeli midir?

8.1
OLED TV İnceleme

Her şey gibi bir OLED TV'de tüm mükemmelliğine rağmen bazı kusurları da bünyesinde barıdırmaktadır. Şimdi OLED TV teknolojisine not vereceğiz.

 • Siyah Kalitesi 10
 • Beyaz Kalitesi 6
 • Renk Kalitesi 10
 • Karanlık ortam kaltesi 10
 • Aydınlık ortam kalitesi 8
 • Kullanım ömrü 7
 • Kronik sorun 6
Soru Sor
Yazı Kaynakları
https://www.radiotimes.com/
Görsel Kaynağı

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.