1. Ana Sayfa
 2. Kıyaslama

Lg Nanocell vs OLED Tv

Lg Nanocell vs OLED Tv
Lg Nanocell vs OLED Tv
0

Bu yıl yeni bir Lg Tv almayı düşünüyor ve Nanocell serisi ile OLED Tv serileri arasında kararsız kalmış durumdaysanız, Nanocell Tv ile OLED Tv modellerinin farklarını derlediğim bu yazımı okumadan karar vermeyin. İşte, Lg’nin yeni seri Tv modellerinin aralarındaki farklar ve hangisini almanız gerektiği;

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Nanocell nedir?

Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturalım: Söz konusu görüntü kalitesi olduğunda OLED, Nanocell’i yener. Her şeyin en iyisini isteyen bir yapınız var ise, OLED alın.

Kendinize iyi bir televizyon almak ve aynı zamanda tasarrufta etmek istiyorsanız okumaya devam edin ve Nanocell hakkında daha fazla bilgi edinin. Belirtmeliyim ki bu yazı için yaptığım incelemede beni şaşırtan şeylerde oldu.

LG’nin Nanocell TV’leri, diğer LED TV’lere benzer şekilde çalışıyor: bir ışık kaynağı, canlı bir görüntüyü aydınlatmak ve onu izleyiciye göndermek için paneli arkadan aydınlatıyor.

Nanocell, standart LED TV’lerden renkleri işleme şekli ile farklıdır. LG’nin Nanocell TV’leri, kırmızı ve yeşil dalga boyundaki renkler için izleme deneyimini iyileştiren fazladan bir filtre katmana sahiptir. Nanocell TV’ler, bu filtre katman sayesinde TV’den çıkan renkleri daha akıllıca işler ve bu sayede izleyiciye daha iyi renk sağlamayı amaçlar. Nanocell TV’ler, kırmızı ve yeşil renkleri daha iyi filtreleyerek rakiplerinden daha detaylı ve canlı renkler üretme kabiliyetine sahiptir.

Nanocell TV’ler, “Full Array Local Dimming” (FALD) adı verilen özellik sayesinde normalden daha iyi siyah performansına da sahiptir. Arkadan aydınlatmalı LED TV’ler, OLED TV ile aynı siyahları üretemez, bu nedenle Nanocell Tv’lerde bölgesel karartma özelliği de ayrıca mevcuttur.

Nanocell TV’lerin üst ucunda bulunan FALD, panelin daha karanlık sahneler için belirli bölgelerde LED arka ışığını kısmasını sağlar, bu da kontrast oranlarının ve HDR performansının standart bir LED TV’den daha iyi olduğu anlamına gelir.

Daha parlak, daha detaylı renkler; daha derin, daha yoğun siyahlar ve bütçeyi sarsmayacak bir fiyat arayanlar ideal Tv serisi Nanocell. Bununla birlikte, Nanocell hala arkadan aydınlatmalı bir TV ve hala mükemmel izleme deneyiminizi sekteye uğratabilecek bazı olumsuzluklara sahip. En iyisini istiyorsanız, burada OLED devreye girer.

OLED nedir?

OLED, Organik Işık Yayan Diyot anlamına gelir. Adında “LED” olsa da, arkadan aydınlatmalı LED Tv modellerinden çok farklı. Renk üretimi için ışığı bir panelden geçirmek yerine OLED Tv’de her piksel birbirinden bağımsız olarak hem renklendirme hem ışıklandırma yapar.

Bu, daha gerçekçi renk üretimi elde edeceğiniz anlamına gelir, ancak daha da önemlisi, alabileceğiniz siyah kalitesi en iyi siyah olur. OLED pikselleri, bir arka ışık sistemine güvenmek yerine kendi kendini aydınlattığından, bir piksel siyah görüntülendiğinde, aslında kapanmış oluyor.

Bu size bir Tv’den alabileceğiniz en gerçek siyahı verir. Eski usul plazma TV severler, OLED’in ne kadar gerçekçi olduğunu kesinlikle ilk bakışta anlayabilirler.

OLED’lerin daha pahalı olmasının nedeni, sadece daha kaliteli bir ürün olması değil, aynı zamanda üretilmesinin çok çok daha zor olmasıdır. Diğer büyük üreticilerin, doğru şekilde elde etmek için harcanan israf miktarı nedeniyle OLED üretme konusunda kefil olması o kadar zor ki. LG parkurda kaldı ve bence oyundaki en iyi OLED TV’leri yapıyor.

Diğer büyük Tv üreticileri bu maliyet fazlalığı nedeni ile OLED ekran üretimi konusunda çekimser kaldılar. Bugün bir çok marka Lg’den OLED ekran alarak OLED TV üretmi yapıyor olsa da bence en iyi OLED Tv’leri Lg üretiyor.

OLED, LG’nin “kendinden aydınlatmalı pikseller” olarak adlandırdığı özelliğe sahipken, Nanocell hala bir arka ışıkla aydınlatılıyor bu akıllı bir arka ışıktır, ancak yine de bazı dezavantajları var. Siyahlar Nanocell’de harika, ancak OLED’in sunduğu mükemmel siyahlarla aynı değil.

Nanocell teknolojisi mükemmel görünebilirler ancak dürüst olmak gerekirse OLED, siyah ve diğer tüm renkleri son kullanıcıya ulaştırmak konusunda daha iyi ve bunu daha kaliteli şekilde yapabiliyor.

Nanocell tekolojisini aslında OLED ile karşılaştırmak çok adil bir kıyaslama olmaz, daha çok Samsung QLED serisi ile benzer yapıya sahip olan Nanocell teknolojisi QLED ile karşılaştırılabilir ve kıyaslanabilir.

Kısaca; OLED her zaman daha iyi renklere ve daha gerçekçi siyahlara sahip olacak, ancak Nanocell size önemli ölçüde daha uygun fiyat karşılığında yeterli performans sunacaktır.

Hangisini satın almalısınız?

TV üreticileri her zaman gerçeğe yakın renkler ve canlılığın peşinde koşuyorlar. Beyazlar parlak olmalı; renkler canlı, siyahlar derin ve doğru olmalıdır.

Daha ucuz bir Nanocell’den daha kaliteli bir OLED’e kadar uzanan bir dizi TV ile, hoşunuza giden bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz, ancak bu adım paraya değer mi?

Daha az para vererek alabileceğiniz bir Nanocell’den daha pahalı bir OLED TV’ye geçiş yapmayı istiyor olabilirsiniz. Ancak bu geçişi yaparken alacağınız OLED Tv’nin size sunacağı farklılıklar vereceğiniz ekstra paraya değer mi dersiniz?

Tipik olarak, hangi LED tv olursa olsun siyahları OLED’e kıyasla asla yeterince siyah olmaz. Çünkü (hiçbir üretilen siyah, kapalı olan bir piksel kadar siyah olamaz) ayrıca renkler aşırı doygun halde olurlar.

Sonuç olarak kesin olarak Lg Tv alacağınızdan eminseniz alabileceğiniz en iyi iki seri Nanocell ve OLED serisi olacaktır. Bu noktada karar vermenizi etkileyecek bir kaç önemli detay var. Bunlar; Fiyat, görüntü kalitesi ve sorun çıkarma olasılığıdır.

 • Fiyat: Fiyat konusuna önem veriyorsanız bu durumda Nanocell modellerini deneyimlemeniz çok daha mantıklı olacaktır çünkü en ucuz OLED bile Nanocell’e kıyasla çok daha pahalı.
 • Görüntü kalitesi: Görüntü kalitesinin en iyisi olmasını istiyorsanız kesinlikle OLED tv almalısınız. Bu noktada OLED rakipsiz olduğunu zaten teknolojisi ile kanıtlamış durumda.
 • Sorunlar: İşte en önemli noktaya geldik Nanocell’in bilinen en önemli kronik sorunu ışık sızması sorunudur. Ancak OLED Tv’nin bilinen önemli sorunu logo yanığı sorunudur.

Bu iki sorun arasından kendinize uygun kararı verin ve alışverişinizi ona göre yapın. İyi alışverişler.

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.