1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri

HDR (High Dynamic Range) Tv Nedir?

HDR Tv'ler konusunda kafanız mı karıştı? Bu normal bir durum HDR, anlatılması da o derece karışık bir özellik aslında. Bu içerikte HDR Tv nedir ve nasıl çalışır kısaca anlatmaya çalışacağım.

HDR (High Dynamic Range) Tv Nedir?
HDR (High Dynamic Range) Tv Nedir?
0

HDR (High Dynamic Range) oldukça kafa karıştıran bir özellik olabilir. Özellikle 4K televizyonların en önemli özelliklerinden bir tanesidir HDR. Aslında ilk bakışta anlaşılması biraz zor olabilir ancak bu içerikte HDR teknolojisini tam kapsamlı şekilde basitçe açıklamak istiyorum.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Tv’lerde HDR Nedir?

HDR Nedir

HDR, televizyolarda siyah ve beyaz arasında ki dengeyi sağlayan özelliktir. Örneğin karlarla kaplı bir video izlediğinizi düşünün bu görüntüde karların yansıma yapması nedeni ile görüntüdeki diğer detayları kaçırabilirsiniz. HDR teknolojisi ile birlikte bu detaylar çıplak gözümüzle görebildiğimiz şekle bürünür.

HDR özelliği Tv’lerde oldukça yaygın kullanılıyor. Neredeyse tüm orta ve ileri seviye televizyonlarda HDR bulunur.

Bunun yanı sıra Netflix ve benzeri hizmetler HDR formatlı videoları daha yaygın hale getirdiler. Bu durumda HDR özelliğini önemsememiz gerekir mi?

HDR teknolojisini büyük ölçüde önemsememiz gerekir şimdi HDR hakkında önemli bilgilere bakalım.

 • HDR, destekleyen bir Tv ve özel HDR içeriği gerektirir.
 • HDR görüntüler görüntüler daha fazla kontrast ve daha parlak görüntüler elde edebilir.
 • Birçok HDR Tv, geniş renk gamına sahiptir ve HDR destekleyen görüntülerde daha derin, daha zengin renkler sağlar.
 • Uygun fiyatlı bir HDR Tv ile pahalı bir HDR Tv arasında farklar vardır. Bazı fiyat aralığındaki HDR Tv’ler HDR olmayanlardan bile daha kötü olabilirler buna dikkat edin.
 • Günümüzde neredeyse tüm HDR içerikleri 4K çözünürlüktedir.
 • HDR 10, Dolby Vision, HDR 10+, ve daha fazlası olmak üzere bir çok HDR formatı vardır.

HDR Nedir?

Bir televizyonun kalitesini belirleyen en önemli unsurlar; Kontrast oranı, parlaklık ve renk doğruluğudur. Bunların hepsinin tek amacı ekrandaki görüntüyü gerçeğe en yakın hale getirebilmektir. HDR ise bu 3 kriter arasında ki dengeyi sağlayan en önemli özelliktir. Bu sadece benim değil Dünya çapında televizyon teknolojileri ile ilgili bir çok uzmanın ortak görüşüdür.

İki Tv’yi yanyana koyarsanız biri daha iyi kontrast oranına ve daha doğru renklere sahip, diğer ise daha yüksek çözünürlüğe sahip ise bir çok kişinin seçimi daha düşük çözünürlük olmasına rağmen daha doğru renklere sahip olan televizyonu seçecektir.

İnsan gözünün Tv’lerden beklentisi tam olarak budur. Evinizde gördüğünüz kanepenin televizyonda da aynı şekilde görülebilmesi her izleyiciyi tatmin edecek bir detaydır.

HDR, hem kontrast hemde renk aralığını önemli ölçüde arttırır. Görüntünün parlak olması gereken kısımlarını daha parlak gösterebilir ve bu sayede daha parlak renkler ile görüntü derinliği artar.

HDR Tv’de ve Resimlerde Farklıdır

HDR teknolojisi hakkında bilmemiz gereken önemli bir bilgi bu; HDR resimler HDR Tv’lerden farklı işliyor. İkisi birbirinden çok farklı şeylerdir ve kafa karıştıran tarafı aynı isimde anılıyor olmalarıdır. HDR tv ile HDR fotoğraf özelliklerini futbol ile Amerikan futbolu gibi düşünebilirsiniz aynı isim farklı uygulama.

 • TV HDR : Günümüz HDTV’lerinde mümkün olandan daha gerçekçi, doğal bir görüntü sunmak için TV’nin kontrast oranını ve renk paletini genişletme.
 • Fotoğraf HDR : Daha büyük bir dinamik aralığı taklit eden tek bir görüntü oluşturmak için birden çok görüntüyü farklı pozlamalarla birleştirmek .

TV’ler için HDR, size öncekinden daha fazla kontrast, parlaklık ve renk içeren daha gerçekçi bir görüntü göstermeyi amaçlamaktadır.

Bir HDR fotoğrafı bu anlamda “yüksek dinamik aralık” değildir. Görüntü, gerçek HDR’de mümkün olan dinamik aralığa sahip değildir. Hala standart bir dinamik aralık görüntüsü, sadece ek pozlamalar nedeniyle bazı ek bilgiler içeriyor.

Bir TV HDR görüntüsü, fotoğraf HDR görüntüsü gibi farklı görünmez sadece daha iyi görünür.

HDR Tv Ne Demek? Kısaca

Açılımı High Dynamic Range yani Yüksek Dinamik Aralık olan HDR, bir görüntünün en parlak ve en karanlık noktalarını olduğundan daha parlak veya karanlık gösteren bir özellik.

Samsung Tv'lerde HDR Nasıl Açılır?

Samsung TV'lerde HDR'ı etkinleştirmek için, ayarlar menüsünde HDMI UHD Color seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Tv'de HDR ne işe yarar?

Kısaca; Bir Tv'de HDR olması o Tv'de siyahların daha siyah beyazların ise daha beyaz olması anlamına gelir. Ayrıca diğer tüm renklerin de gerçeğe yakın şekilde olmasını sağlayan özelliktir HDR.

Yazı Kaynakları
Shiftdelete
CNET
  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.