İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri
 3. Crystal UHD TV nedir? Crystal UHD ve UHD Farkı?
Trendlerdeki Yazı

Crystal UHD TV nedir? Crystal UHD ve UHD Farkı?

Samsung Crystal UHD ekran teknolojisi nedir? Normal bir UHD Tv ile arasında nasıl farklılıklar var öğrenmek istiyorsan doğru yerdesin. Samsung Crystal UHD teknolojisi hakkında her şey aşağıdaki detaylarda gizli.

Crystal UHD nedir

Crystal UHD, Samsung tarafından kısaca “Yazılım ile iyileştirilen standart görüntü teknolojisi” şeklinde tanımlanır. Buradan anladığımız üzere Crystal UHD farklı bir ekran teknolojisi değildir.

Samsung Crystal UHD – 2020′ de Samsung Tv’lerin farklı bir sınıflandırması olarak ortaya çıktı. Crystal UHD TV Samsung’un herhangi bir farklı teknoloji içermeyen yani standart UHD TV’lerinin pazarlama adıdır. Samsung daha önceki yıllarda Premium UHD olarak adlandırdığı Tv serisini 2020 itibariyle Crystal UHD TV olarak adlandırdı.

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Samsung Crystal UHD TV nedir?

Crystal UHD TV’ler Samsung 8 ve 7 serisidir ve bunlar daha az modern diyebileceğimiz ekranlardır. 8 bit renk derinliğine sahiptir, renk tonlarının sayısını artırmak için dithering technology (arka ışığı hızlı açma ve kapatma) kullanılır. Ekranlar 8bit + FRC olarak sınıflandırılır. Bu tür ekranlara sahip TV’ler UHD çözünürlüğe sahiptir. TV model numaraları ülkeye göre değişebilir. Örneğin, Türkiye’de bunlar TU8500, TU8000, TU71000 ve TU7000 modelleridir.

Samsung Crystal UHD ismini neden kullandı?

Bu, yalnızca pazarlama için icat edilen Crystal TV’lerin adıdır. Samsung, televizyonları diğer televizyonlardan ayırmak ve bazı yeni trendleri yakalamış gibi göstermek için son 5 yıldır bu tür ekranlara sahip televizyonlar üretiyor ve her yıl farklı bir isim icat ediyor.

Bu tür televizyonlar daha önce yapılmış bileşenlerden monte edilebildiği için, bu tür televizyonlar her yıl diğerlerinden biraz daha erken satışa çıkarlar. Alt ve orta segmen olarak adlandırdığımız segmentin tamamı Crystal UHD serisine dahildirler.

Samsung Crystal UHD Alınmalı mı?

Bu televizyon serisi ucuz sayılmayacak düzeyde ancak günümüzde ucuz diyebileceğimiz TV’lerin izlenecek halleri yok bu nedenle ucuz olmayanları almak durumundayız. Aynı düzeyde bir çok marka benzer Tv’ler satarken Samsung Crystal UHD TV almak mantıklı bir hamledir çünkü; Crystal UHD kısmını yok sayarak ilerlersek dahi ortada Samsung kalitesi ve satış sonrası hizmet kalitesi var bunlar Samsung’u zaten tercih edilebilir hale getiriyor. Bu serinin adına aldanmayın sıradan LED UHD TV’den farkı yok dedik ancak diğer markalarda aynı stratejileri uyguladığı için bu piyasanın en iyisi hala Samsung.

Crystal UHD ve UHD Farkı?

Konuyu toparlayalım; Öncelikle Samsung Crystal UHD olmayan Tv üretmiyor (Alt segment) ürettikleri ise zaten bu serinin üstünde bulunan QLED serisi oluyor ki onlar açık ara daha iyiler. Diğer markaların ürettiği UHD TV’ler ile Samsung’un ürettiği Crystal UHD arasındaki fark isim farkıdır. Ancak yinede Crystal UHD aldığınız zaman isminin güzelliğinden dolayı daha özel bir şey almış gibi hissedebilirsiniz. Bu arada daha iyi fikir edinmek için Samsung ile LG arasındaki fark ve Samsung ile Sony Tv arasındaki farklara da göz atmanızda fayda var.

Crystal UHD TV Nedir?

Samsung'un QLED serisinin altındaki serilerinde diğerler muadillerinden farklı göstermek adına kullandığı isimsel sınıflandırmadır.

Crystal UHD TV UHD TV'den farklı mı?

Esasen Crystal UHD TV ile Standart UHD TV arasında hiçbir fark yok. Yani bir Lg UHD Tv ile Samsung Crystal UHD TV aynı gruba ait ürünlerdir. Aradaki fark ise Lg ile Samsung arasındaki farktır ona da yukarıda verdiğim bağlantılardan göz atabilirsiniz.

Crystal UHD TV Alınır mı?

Crystal UHD TV'ler Samsung kalitesi ile piyasaya çıkıyorlar ve standart UHD TV skalasının hala en iyileri diyebiliriz. Bu nedenle Crystal UHD TV'leri gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
What is Crystal UHD TV Samsung

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.