1. Ana Sayfa
 2. Tv işletim sistemleri

Android TV, Tizen ve webOS Karşılaştırması

Android TV, Tizen ve webOS Karşılaştırması
Webos, Tizen ve Android Kıyaslama
0

Bir işletim sistemi (OS) , bir aygıtın donanım ve yazılım bölümü arasında bir arayüz olarak çalışır. Layman’ın terimiyle, bir cihaz üzerinde bir program çalıştırmanıza izin veren şey yazılımdır. Android, iOS, Windows ve Mac işletim sistemine verilebilecek en yaygın örneklerdir, telefonlarımız ve bilgisayarlarımız bu işletim sistemlerinde çalıştıkça bunu zaten biliyor olmalısınız. Ancak TV’lerin de kendi işletim sistemleri olduğunu biliyor musunuz?

Önemli: Aşağıdaki içeriği inceledikten sonra kafanızda hala soru işaretleri var ise sorularınızı bana “Soru Sor” bağlantısına tıklayarak iletin lütfen.

Akıllı TV dediğimiz şey, geleneksel televizyondan daha akıllı ve daha yetenekli yeni nesil Tv’leri tanımlamaktadır. Basitçe söyleyebilirim ki bir TV’nin “Akıllı Tv” olarak adlandırılabilmesi tamamen kendi işletim sistemine sahip olması ile mümkündür. Piyasada Roku TV, Fire TV, Android TV, Tizen, Firefox OS ve webOS gibi birkaç TV işletim sistemi bulunmaktadır. Ancak bu makalede, tercihlerinize ve maksimum rahatlığa en uygun işletim sisteminin hangisi olduğuna karar verebilmeniz için en iyi 3 TV işletim sistemi olan Android, Tizen ve webOS’u karşılaştıracağız.

Satış Yüzdesi Grafiği (Android TV, Tizen vs webOS)

Android TV, Tizen ve webOS Karşılaştırması
Android TV vs Tizen-OS vs webOS satis grafigi

Android TV, Tizen ve webOS Karşılaştırması


Bildiğiniz gibi, Android işletim sistemi Google’a aittir ve diğer yandan Tizen ve webOS, sırasıyla Samsung ve LG’ye aitler. Android işletim sistemi olarak önde geliyor Akıllı TV’lerinde Android işletim sistemini kullanan markalar SONY, Sharp, ve Philips gibi önemli sektör devleridir. Tizen ve webOS kendi markaları olan Lg ve Samsung’un Akıllı TV’lerinde önceden yüklenmiş olarak gelmeye devam ediyorlar.

Öyleyse, önce Android, Tizen ve webOS hakkında hızlı bir şekilde detaylı bilgi edinelim ve ardından bunları farklı faktörlere göre karşılaştıralım.

Android TV

Android TV ilk olarak Haziran 2014’te duyuruldu ve daha önce piyasaya sürülen ve ne yazık ki o dönemde tutunamayan, ticari olarak etkili olamayan Google TV’nin halefi. Android TV’nin piyasaya sürülmesiyle, kullanıcılara en iyi eğlence deneyimini yaşatmak için Google TV’nin her yeniliği ve teknolojik ilerlemesi Android TV’ye aktarıldı.

Android TV, akıllı telefonlarda kullanılan ve özellikle Televizyon setlerinde çalışacak şekilde yapılandırılmış Google’ın Android işletim sisteminin bir sürümüdür.

Harika bir eller serbest deneyimi için sadece “Hey Google” diyerek Google sesli asistanını kolayca kullanabilir ve hatta Android TV için özel olarak yapılmış uygulamaları indirmek için Google Playstore’a erişebilirsiniz.

Android TV’nin ana sayfasında, en son görüntülenen uygulamaların küçük resimlerinden, önerilerden ve devam eden dizilerden oluşan “Şeritler” olarak da adlandırılan yatay olarak kaydırılan bir düzen vardır . Örneğin, Netflix’te devam etmekte olan belirli bir programı izlerseniz, programı küçük bir resim olarak bu şeritte göstererek bir daha ki sefere size kolay erişim sağlar.

Düzenin temel amacı, kullanıcılara yeni içerik, devam eden içerik ve Netflix, Amazon Prime, Twitch, YouTube, Hulu, HBO NOW, Plex gibi Android TV’de bulunan çok sayıda popüler uygulamadan öneriler keşfetmeleri için kolay bir arayüz sağlamak ve daha fazlasıdır.

Tizen OS

Tizen, Samsung Electronics tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve Samsung Smart TV’lerin tüm yeni sürümlerinin tescilli işletim sistemidir.

SmartHub’daki Tizen düzeni, Android TV düzeninden farklı olarak ekran alanınızın çok fazlasını kaplamayan basit bir arayüze sahiptir. Sol alttaki ayarlar düğmesiyle birlikte gezinebileceğiniz ve seçebileceğiniz tüm akış hizmetlerini ve uygulamaları gösteren, ekranın alt kısmında yatay olarak çalışan bir kart tipi ekrana sahiptir ve hatta TV’ye bağlı tüm cihazları görüntüler.

Uygulamalar arasında gezinmek oldukça basittir ve uygulama küçük resminin üzerine gelirseniz, yakın zamanda izlediğiniz dizileri veya içeriği otomatik olarak gösterir. Bu, küçük resme rahatça tıklamanıza ve kaldığınız yerden yalnızca bir düğmeye dokunarak devam etmenize olanak tanır.

TV evrensel uzaktan kumandasını kullanarak Tizen arayüzünde manuel olarak gezinebilir veya izlemek istediğiniz içeriği seçmenize yardımcı olması için Bixby entegre Ses Asistanı ile eller serbest deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bir şey, Bixby’nin Ses Asistanının, Android TV’nin çok çeşitli komutları ve görevleri üstlenebilen Advance Google Assistant ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlı olmasıdır.

Tizen TV, Netflix, Amazon Prime, Hulu, HBO NOW, YouTube ve daha pek çok popüler akış uygulamasından oluşur.

webOS

Başlangıçta Palm Inc tarafından geliştirilen LG webOS, yalnızca LG Smart TV’ler için Linux Kernel tabanlı bir işletim sistemidir.

LG akıllı TV’lerdeki webOS arayüzü basit ve minimalisttir ayrıca ekran alanını çok fazla kaplamaz. Tüm özellikleri, uygulamaları, akış hizmetlerini, kablo bağlantılarını ve ayarları şık bir eğimli küçük resim tasarımıyla görüntüleyen, ekran boyunca soldan sağa uzanan yatay bir şeride sahiptir.

İhtiyaç duyduğunuz tüm bilgi ve uygulamalar, yalnızca yatay kaydırarak istediğiniz uygulama ve özellikler arasında kolaylıkla gezinme konusunda kullanıcı verimliliğini artıran şeritte önceden size sunulur.

Navigasyondan bahsetmişken, istediğiniz içeriğinizi eller serbest olarak seçmek için Google Voice Assistant’ı veya ekranda mouse özelliğine sahip olan LG Magic TV uzaktan kumandasını kullanabilirsiniz. İstediğiniz uygulamayı seçin ve fareyi kullandığınız gibi hemen aynı şeyi seçmek için tıklayın.

LG webOS, Netflix, Amazon Prime, Hulu, Vudu, Google Play Movies, YouTube ve daha pek çok popüler akış hizmeti ve uygulamasıyla donatılmıştır. Böylece size aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir eğlence yelpazesi sunar.

TV İşletim Sistemini Farklı Faktörlere Göre Karşılaştırma

Android ve Tizen OS ilk olarak Akıllı Telefonlar için geliştirildi, webOS ise yalnızca akıllı TV’ler için tasarlandı. Bu işletim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangisinin daha iyi olduğunu öğrenmek için faktörlere dayalı olarak her işletim sisteminin artılarını ve eksilerini görelim.

Kullanıcı Arayüzü (UI)

Bildiğiniz gibi kullanıcı arayüzü, insanlar ve bilgisayarlar veya bu durumda televizyonlar arasındaki arayüzdür. Ekranda gördüğümüz simgeler, klasörler ve grafiklerin tümü kullanıcı arayüzünün bir parçasıdır, kullanıcı arayüzü ne kadar yumuşak olursa, cihazla etkileşim kurmak o kadar kolay olur.

Arayüz açısından webOS , Tizen ve Android TV’den daha iyidir. Ekranın altında, kayan bir içerik satırı ve ekranda minimum yer kaplayan simgeler içeren bir görev çubuğuna sahiptir. WebOS arayüzünün iyi yanı, başlangıç ​​menüsünün tüm ekranı kaplamamasıdır. Dahası, grafik olarak zenginleştirilmiş klasörler ve simgeler, içeriğinize kolayca göz atmanıza yardımcı olur.

WebOS’a benzer şekilde, Tizen , TV izlerken farklı içerikler arasında kolayca gezinebilmeniz için ekrandaki alanın çoğunu boş tutmuştur. En alttaki araç çubuğundan başka, ekranın sol köşesinde son görüntülenen içerik ve son kullanılan uygulamalar arasında dinamik olarak değişen bir Son uygulamalar kutusu vardır.

Önceki diğer iki işletim sisteminin aksine, Android TV’nin arayüzü , ana sayfası için tüm ekranı kapladığı için biraz farklıdır ve bu o kadar da iyi görünmez. Dahası, simgelerin ve klasörün düzeni eski görünüyor ve çok fazla yer kaplıyor. Ancak, iyi olan şey, ana ekrandaki içeriğin çalışma sırasını özelleştirebilmenizdir.

Apps Desteği

Her üç TV işletim sisteminin de Netflix, Hulu ve YouTube gibi tüm temel akış uygulamalarını desteklediğini söylemeye gerek yok . Ancak akıllı bir TV denilince aklımıza gelen ilk şey desteklediği uygulamaların listesi oluyor. Android TV , bu segmentte diğerlerinden açık ara önde. Google’ın bir ürünü olan Android, Google Play Store’da bulunan Akıllı TV’ler için özel olarak tasarlanmış binlerce uygulamaya erişebilir.

Öte yandan Tizen ve webOS, sırasıyla Tizen Store ve LG Content Store adlı yerel uygulama mağazalarından uygulamaları destekler . Bu mağazalarda bulunan uygulamaların sayısı, bunları Play Store’da bulunan uygulamalarla karşılaştırdığımızda önemsizdir.

Ses tanıma

Her üç TV işletim sistemi de güçlü bir ses tanıma özelliğine sahiptir, Android TV, TV uzaktan kumandasını kullanarak sesli komutlar için yerleşik bir Google Assistant’a sahiptir . Bununla birlikte, Amazon’un Alexa’sını harici bir dinleme cihazı yardımıyla da kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, Tizen, TV ayarlarını değiştirmek ve içerik aramak için sözcüklerinizi tanıyabilen yerleşik Bixby motoruna (İngilizce) sahiptir.

Tizen ayrıca ses tanıma için Google Assistant ve Alexa’yı destekler, ancak yalnızca harici hoparlörler aracılığıyla. Bununla birlikte, en yeni LG TV’lerle, herhangi bir harici dinleme cihazı olmadan, ses tanıma için Alexa, Google Assistance ve LG’nin kendi ThinkQ AI sistemini kullanabilirsiniz .

Bağlantı

İnternet üzerinden diğer akıllı cihazlarla etkileşim kurabilme yeteneği, bir akıllı TV’nin en önemli özelliklerinden biridir. Dahası, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının yükselişiyle evlerimiz artık akıllı evlere dönüştü ve akıllı TV’lere tüm cihazların merkezi olarak bakılıyor, yani Smart TV’nizle tüm akıllı cihazları kontrol edebilirsiniz.

Android TV ve webOS , evinizdeki diğer akıllı cihazlarla etkileşim kurmak için yerleşik Google Assistant’ı kullanır . Öte yandan, Samsung, Samsung Smart TV’lere önceden yüklenmiş olarak gelen SmartThings  olarak bilinen kendi IoT platformuna sahiptir . Işıklar, termostatlar, hareket sensörleri gibi tüm akıllı ev cihazlarını kontrol edebilir.

Ekran Yayınlama

Ekran video kaydı, akıllı cihazınızda oynatılan içeriğinizi büyük ekrana yansıtmanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Temelde tüm akıllı TV’lerde bu özellik bulunmaktadır, tek farkı işletim sistemine göre değişen teknolojisidir. Örneğin, Android TV, YouTube, Netflix, Google Fotoğraflar vb. Gibi Chromecast’i destekleyen uygulamalardan içerik paylaşmanıza izin veren yerleşik Chromecast teknolojisi ile birlikte gelir.

Tizen ise kullandığı SmartThing teknolojisi ile sevdiğiniz içeriği TV ekranında görmeye izin verir. Yapmanız gereken tek şey, SmartThing uygulamasını içeriği yansıtmak istediğiniz akıllı cihazınıza indirmek ve ardından hazırsınız. Diğer yandan WebOS, TV’nizdeki tüm multimedya içeriğini izlemenizi sağlayan yerel SmartShare özelliğini kullanır .

Popülerlik

Akıllı TV’ler dünya çapında insanlar arasında giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Öyle ki 2019 yılında satılan tüm TV’lerden akıllı TV’lerin bunda %67’lik payı vardı. İstatistiklere göre geçen yıl 157 milyon akıllı TV satıldı ve bunların %21’i Tizen OS üzerinde çalışıyordu. Bunu %12 ile webOS ve %10 ile Android TV izliyor . Bu, Tizen’in en popüler TV işletim sistemi olduğu, en azından sayıların böyle söylediği anlamına gelir.

Android TV ile Tizen vs webOS karşılaştırmasını bitirmek için tüm işletim sistemlerinin iyi olduğunu söylemek isteriz, ancak hangisinin en iyisi olduğunu sorarsanız? O halde bize göre webOS mükemmel bir TV işletim sistemidir. Bazı eksiklikleri olmasına rağmen, yine de size akıllı özelliklerle sürükleyici TV izleme deneyimi sunuyor. Ancak, Android uygulamalarını seviyorsanız, kesinlikle bir Android TV satın almalısınız.

Tv işletim sistemleri hakkında sorulanlar

 • Phılıps 75PML9506 ve  Samsung 75Q70B arasında kararsız kaldım. Siz hangisini tavsiye edersiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
 • Aynen tam bir çöp tv eski tv ye android box almak daha ekonomik ve faydalı. Yazık satarken uyarmıyorlar da smart tv android değil uygulama yükleyemezsiniz diye
 • Baktığınız tv modelleri birebir aynı aslı da tek fark boyut ve model numaraları bu yüzden hangisi bütçenize ve mesafenize uygun ise onu tercih edin
 • Lg daha yeni bir ürün ve kullanım açısından çok daha pratik artı fiyat olarak daha uygun durumda. Teknik olarak çok fazla fark içermiyor olmaları nedeni ile Lg tercihi daha doğru olacaktır.
 • Samsung Electronics'in akıllı işletim sistemi (OS) Tizen'dir. Tizen işletim sistemi; TV'ler, mobil cihazlar, ev aletleri ve hatta tabelalar dahil olmak üzere bir dizi cihazda kullanılan Linux tabanlı, açık kaynaklı bir web işletim sistemidir. Tizen işletim sistemi hakkında detaylı bilgi için; https://tvtavsiye.com/tizen-os-isletim-sistemi-nedir/
 • Roku TV yapan TV markaları arasında Element , Hisense , Hitachi , Insignia , JVC , Philips , RCA ,  Sharp ve TCL bulunur ve Tüm Roku TV'ler LED/LCD TV'lerdir. Ekran boyutları 24 ila 75 inç arasında değişir. Markaya/modele bağlı olarak bir set 720p, 1080p veya 4K ekran çözünürlüğüne sahip […]
 • Merhabalar Arçelik A40 A 675A FHD modeli Netrange işletim sistemini kullanıyor. Yazılımın içeriğinde Youtube, netflix, Bein Connect vs gibi yoğun kullanılan bir çok uygulama mevcut sadece bunlarla kalmıyor çok daha fazlasını yükleyip kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi : https://tvtavsiye.com/soru-cevap/258/netrange-isletim-sistemi-nedirAyrıca Grundig 40GEF6955 ile birebir aynılar herşeyi aynı sadece ayak farkı var hangisi ucuz ise onu […]
 • Lg tv mevcut işletim sisteminin gerektirdiği kapasitede bir ram ve rom bellek kullanıyor ve bu bellek boyutları android işletim sistemini kaldırabilecek düzeyde değiller. Bu nedenle bir televizyonu android olarak kullanabilmenin yolu işletim sistemini değişmeye çalışmak değil harici bir android box ile bağlantılı kullanmaktır.
 • Öncelikle amacım tv üzerinden film sitelerine girerek film izlemek. Bunun için hangi sistemin hızlı olduğu konusunda kararsız kaldım. Androide odaklanmışken Samsung tv internetten film açma hızı konusunda beni çok şaşırttı. Bu düzeyde işletim sistemi çok farketmiyor yeterki çok kötü bir tv almayın.  Yani tv'niz Lg, Samsung olur ise sorun çıkarmaz film izleme […]

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.