İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri
 3. Ambilight TV nedir? Ambilight TV Alınır mı?

Ambilight TV nedir? Ambilight TV Alınır mı?

Ambilight TV nedir

Hayatımızın her evresinde teknolojik ürünler artık hepimizin vazgeçilmez birer parçası gibidir. Televizyon ise en çok kullanılan cihazlardan biridir. Televizyon kullanımı hiç azalmamış ve her dönemde gelişen teknolojiye rağmen ona duyulan ilgi azalmamış aksine kullanımı artmıştır. Daha ince ve daha büyük ekranlar, artan görüntü kalitesi, gerçek hayat hikayeleri, internete bağlanma, oyun oynama gibi özellikleriyle TV’ler beklentilerin çok ötesine geçiyor. Yaşanan her teknolojik gelişme sonucunda televizyondan aldığımız keyif katlanarak artmaya devam ediyor. Bu gelişmelerden biri de Ambilight teknolojisidir şimdi Ambilight TV’nin ne olduğunu detaylıca açıklamaya çalışalım.

Ambilight nedir?

Ambilight, TV’nin arka kenarında bulunan ve ekrandaki renklere göre aydınlanabilen floresan teknolojisi olarak tanımlanmaktadır. Ambilight TV’ler, akşamları televizyonda film izlerken veya oyun oynarken ekrandaki her şeyin rengini olduğu gibi arkasında bulunan duvara yansıtır.

Ambilight teknolojisi nasıl çalışır?

Ambilight teknolojisinde TV’nin arkasındaki LED’ler ekranla uyumlu çalışır. Ekranın kenarlarındaki renk ne olursa olsun, o bölgedeki ışıklar aynı renkte yanar.

Ekranın bir tarafında orman varsa o kısım yeşil, diğer tarafında deniz varsa mavi ışıklar yanıyor. Bu, TV’de izlediğiniz görüntüdeki havayı güçlendirir ve keyfiniz daha da artar.

Ambilight TV nasıl kullanılır?

Ambilight TV’ler ışığı duvara yansıtarak odanızın havasını değiştirmek için kullanılır. Bu nedenle Ambilight TV almaya karar verdiyseniz duvara monte etmekten kaçınmalısınız. Ambilight TV’ler duvardan yaklaşık 25 cm uzağa monte edilir. Bu sayede LED ışıkların renkleri daha geniş bir alana yansır ve kullanıcı istediğini almış olur. TV’nizi bundan daha kısa bir aralık ile duvara yaslarsanız ışıklar duvara tam olarak yansımaz ve istediğiniz atmosferi elde edemezsiniz. Daha yakın mesafede renkler duvara yayılmaz ve TV kenarları çok yoğun şekilde ışık altında kalır. Bu durumda ambilight özelliği, televizyon izlerken dikkatinizi dağıtan bir şey haline gelir.

ambilight tv nasıl kullanılır
ambilight tv nasıl kullanılır

Ayrıca TV’nizin sağına veya soluna raf, dolap gibi nesneler koymayın. Bu nesneler renklerin yayılmasını engeller. Ambilight TV’nizi odanızın geniş duvarının önüne monte ederseniz tam olarak istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz. Bu, görüntüleme deneyiminizi geliştirecektir.

Ambilight TV için duvar rengi önemli mi?

Ambilight teknolojisine sahip TV’lerin işlevi, renkleri duvara yansıtmalarıdır. Bu nedenle duvarın rengi bu renkleri en iyi şekilde belli etmelidir. TV’nizi monte edeceğiniz duvarın rengi açık renk olmalıdır. En iyi performansı çoğunlukla beyaz veya bej duvarlarda alırsınız. Parlak renkli duvar, izlediğiniz filmdeki berrak gökyüzünün rengini veya geceleri yıldızların parlaklığını en iyi şekilde yansıtır.

Duvarlarınız gri veya siyaha yakın koyu tonlarda ise canlı renkler iyi yansımaz. Ayrıca gece sahneleri ortamı tamamen karanlığa çevireceğinden ekrandaki görüntüler tam olarak görülememektedir.

Ambilight TV’nin faydaları nelerdir?

Ambilight teknolojisi TV’de gördüğünüz her şeyi daha gerçekçi görmenizi sağlar ve izlediğiniz filme adapte olmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, geliştirilmekte olan en son teknoloji ile zaten oldukça ince olan TV ekranının kenarlarından da dikkat çekiyor.

Ambilight TV satın aldığınızda kaç kenarında bu teknolojinin kullanılabildiğine de dikkat etmelisiniz. Bu, TV izlerken aldığınız keyfi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Toplamda iki, üç ve dört kenar olmak üzere üç tip Ambilight teknolojisi uygulanmaktadır. Genelde sağ, sol ve üst tarafı kaplayacak Ambilight tasarımına sahip televizyonlar var. Ancak TV’nizi duvara monte edecekseniz, dört tarafı Ambilight olan modelleri de kullanabilirsiniz.

Duvara yansıyan renkli ışıklar sayesinde TV’niz size daha büyük bir ekranda izliyormuş hissi verir. Özellikle akşamları odadaki ışıkları kapattığınızda eşsiz bir deneyim yaşarsınız.

Ambilight lambaları için modu da seçebilirsiniz. İsterseniz ekrandaki renkleri takip etmeyi seçebilir veya beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil tonlarından birini sabit olarak ayarlayabilirsiniz. Her şey TV izlerken nasıl bir atmosfer yaratmak istediğinizle ilgili. İster sabit bir renk seçin, ister ekran rengini takip edin, TV izlerken alacağınız zevk her şekilde artacaktır.

Ambilight TV, müzik deneyiminizi de değiştirir. Çünkü LED ışıklar sadece ekrandaki görüntülerin rengine duyarlı değildir. Müziğin ritmine de uyum sağlar. TV’nize bağladığınız bir media cihazı yada müzik kanalı açtığınızda veya cep telefonunuzdan bir müzik uygulamasını kullanmaya başladığınızda, TV’nin birçok farklı şekilde tepki verdiğini göreceksiniz. Ambilight TV’niz müziğin ritmine uygun davranması için “müziği takip et” seçeneği aktif olmalıdır.

Geniş ekranda oyun oynamayı sevenler için de Ambilight TV en iyi seçeneklerden biridir. TV’de oyun moduna geçtiğinizde renk geçiş hızı normalden farklı oluyor ve hızı artırıyor. İster bir aksiyon oyunu oynuyor olun ister yarışıyor olun, ambilight TV’ler kendinizi oyuna tamamen kaptırmanızı sağlar.

Ambilight TV ayrıca gözleriniz için de fayda sağlar. TV ışığı çok güçlü olduğu için, odanızdaki ışık kapalıysa veya siz karartmışsanız, parlak ekran ve ortam gözlerinize daha az ışık geldiğinden yorulacaktır. Ambilight TV’ler, ışık doğrudan TV’den geldiğinde ve parlaklıktan düşük ışığa sorunsuzca geçtiğinde gözlerinizi daha az yorar.

Ambiligt teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ambilight ile ilgili sorulara ve cevaplarına bakabilir yada “SORU SOR” butonunu kullanarak sorularınızı bana sorabilirsiniz.

Ambilight Tv Kullanıcı Yorumları ve Soruları

 • Philips ambilight tv alınır mı? Ambilight özelliği hakkında görüşünüz nedir bu özellik diğer markalarda neden yok sadece philips ile mi kullanılabilir?
 • Ambilight TV hangi markalarda var? Bu özelliği Mediamarktta philips tvde gördüm ancak satış danışmanı philips hakkında çok iyi şeyler söylemedi philipsten vazgeçtim ama ambilighttan geçemedim başka kullanan var mı?
 • Samsung 50TU8000, Samsung 50tu8500 ve philips 50pus8505 arasında kaldım. Sizce hangisini seçmeliyim. Philips in kanal geçişleri ağır diyorlar ve alırken neye dikkat etmeliyim. Almişken uzun süre kullanabileceğim bişey almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler
 • Philips 50PUS8505 50" ile Samsung 50TU8000 50" arasında kaldım. Biri android, diğeri tizen sizce hangisini seçmeliyim?
 • 58pus8505 alınır mı, kronik sorunları nelerdir?
 • Merhaba, bütçeme göre Samsung tu 8500 modelini inceledim ve gidip mağazada gördüm,ekran canlılığı gerçekten çok zayıf,magazadaki diğer modellerin yanında çok sönük kalıyor,bunda edgeled ve va panelin etkisi büyük sanırım, TCL C715 modelini beğendim fakat ondada Dlna özelliği yokmuş,kafam allak bullak oldu,rica etsem bana 7000 tl ye kadar hangi televizyonu tavsiye edersiniz? Kafamdaki modeller Lg Nano […]
 • Merhabalar; epey zamandır 55-65 inch tv almak için araştırma yapıyorum ancak kafam epey karıştı. İlk başlarda Tcl C715 tv ilgimi çekti daha sonraki araştırmalarımda Sony kd xh 8196- philips 65 pus 7805-******samsung 65 tu7000******lg 65 un81006lb modelleri arasında kaldım. Benim aradığım görüntü kalitesi iyi, sağlam bir fiyat /performans tv arıyorum.Sizin fikrinizi merak ediyorum. Burada belirttiğim […]
 • Merhaba Hayırlı akşamlar. Gönlüm aslında samsung q70t ama malesef bütçem o kadar yok. Genede kampaya olur diye beklemekteyim. genel özellikleriyle bi karşılaştırma yaparsanız bu 2 tv nin farklılıkları nelerdir, hangisini almak daha mantıklıdır? Philips görüntü kalitesi olarak videolarda daha iyi gözüküyor android olmasıda artı , samsungda çok iyi marka size güvenerek seçimimi yapacağım. Ve q70t […]
 • Samsung 65TU8000 – Samsung 65TU8500 – Samsung 65Q60 – Philips 65PUS8505 – LG 65UN74006LB Hangisi daha iyidir sizce? Mümkünse sıralayabilirseniz çok seviniriz.
 • BU İKİ CİHAZ ARASINDA NASIL FARK VAR. EPEY SİTESİNE GÖRE PHİLİPS 5 PUAN DAHA ÖNDE AMA SİZİN DE FİKRİNİZİ ALMAK İSTEDİM. BU CİHAZLARLA AYNI ÖZELLİKTE DAHA UYGUN CİHAZ VARSA ONU DA ÖĞRENMEK İSTERİM. şimdilik philipse daha yakınım zira 1000tl daha uygun. philipste dar açıdan görüntü bozulur mu bir de? teşekkürler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

Hadi Yorum Yap

Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.