1. Ana Sayfa
 2. Tv Özellikleri

Ambilight TV nedir? Ambilight TV Alınır mı?

Ambilight TV nedir? Ambilight TV Alınır mı?
Ambilight TV nedir
0

Hayatımızın her evresinde teknolojik ürünler artık hepimizin vazgeçilmez birer parçası gibidir. Televizyon ise en çok kullanılan cihazlardan biridir. Televizyon kullanımı hiç azalmamış ve her dönemde gelişen teknolojiye rağmen ona duyulan ilgi azalmamış aksine kullanımı artmıştır. Daha ince ve daha büyük ekranlar, artan görüntü kalitesi, gerçek hayat hikayeleri, internete bağlanma, oyun oynama gibi özellikleriyle TV’ler beklentilerin çok ötesine geçiyor. Yaşanan her teknolojik gelişme sonucunda televizyondan aldığımız keyif katlanarak artmaya devam ediyor. Bu gelişmelerden biri de Ambilight teknolojisidir şimdi Ambilight TV’nin ne olduğunu detaylıca açıklamaya çalışalım.

Ambilight nedir?

Ambilight, TV’nin arka kenarında bulunan ve ekrandaki renklere göre aydınlanabilen floresan teknolojisi olarak tanımlanmaktadır. Ambilight TV’ler, akşamları televizyonda film izlerken veya oyun oynarken ekrandaki her şeyin rengini olduğu gibi arkasında bulunan duvara yansıtır.

Ambilight teknolojisi nasıl çalışır?

Ambilight teknolojisinde TV’nin arkasındaki LED’ler ekranla uyumlu çalışır. Ekranın kenarlarındaki renk ne olursa olsun, o bölgedeki ışıklar aynı renkte yanar.

Ekranın bir tarafında orman varsa o kısım yeşil, diğer tarafında deniz varsa mavi ışıklar yanıyor. Bu, TV’de izlediğiniz görüntüdeki havayı güçlendirir ve keyfiniz daha da artar.

Ambilight TV nasıl kullanılır?

Ambilight TV’ler ışığı duvara yansıtarak odanızın havasını değiştirmek için kullanılır. Bu nedenle Ambilight TV almaya karar verdiyseniz duvara monte etmekten kaçınmalısınız. Ambilight TV’ler duvardan yaklaşık 25 cm uzağa monte edilir. Bu sayede LED ışıkların renkleri daha geniş bir alana yansır ve kullanıcı istediğini almış olur. TV’nizi bundan daha kısa bir aralık ile duvara yaslarsanız ışıklar duvara tam olarak yansımaz ve istediğiniz atmosferi elde edemezsiniz. Daha yakın mesafede renkler duvara yayılmaz ve TV kenarları çok yoğun şekilde ışık altında kalır. Bu durumda ambilight özelliği, televizyon izlerken dikkatinizi dağıtan bir şey haline gelir.

ambilight tv nasıl kullanılır
ambilight tv nasıl kullanılır

Ayrıca TV’nizin sağına veya soluna raf, dolap gibi nesneler koymayın. Bu nesneler renklerin yayılmasını engeller. Ambilight TV’nizi odanızın geniş duvarının önüne monte ederseniz tam olarak istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz. Bu, görüntüleme deneyiminizi geliştirecektir.

Ambilight TV için duvar rengi önemli mi?

Ambilight teknolojisine sahip TV’lerin işlevi, renkleri duvara yansıtmalarıdır. Bu nedenle duvarın rengi bu renkleri en iyi şekilde belli etmelidir. TV’nizi monte edeceğiniz duvarın rengi açık renk olmalıdır. En iyi performansı çoğunlukla beyaz veya bej duvarlarda alırsınız. Parlak renkli duvar, izlediğiniz filmdeki berrak gökyüzünün rengini veya geceleri yıldızların parlaklığını en iyi şekilde yansıtır.

Duvarlarınız gri veya siyaha yakın koyu tonlarda ise canlı renkler iyi yansımaz. Ayrıca gece sahneleri ortamı tamamen karanlığa çevireceğinden ekrandaki görüntüler tam olarak görülememektedir.

Ambilight TV’nin faydaları nelerdir?

Ambilight teknolojisi TV’de gördüğünüz her şeyi daha gerçekçi görmenizi sağlar ve izlediğiniz filme adapte olmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, geliştirilmekte olan en son teknoloji ile zaten oldukça ince olan TV ekranının kenarlarından da dikkat çekiyor.

Ambilight TV satın aldığınızda kaç kenarında bu teknolojinin kullanılabildiğine de dikkat etmelisiniz. Bu, TV izlerken aldığınız keyfi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Toplamda iki, üç ve dört kenar olmak üzere üç tip Ambilight teknolojisi uygulanmaktadır. Genelde sağ, sol ve üst tarafı kaplayacak Ambilight tasarımına sahip televizyonlar var. Ancak TV’nizi duvara monte edecekseniz, dört tarafı Ambilight olan modelleri de kullanabilirsiniz.

Duvara yansıyan renkli ışıklar sayesinde TV’niz size daha büyük bir ekranda izliyormuş hissi verir. Özellikle akşamları odadaki ışıkları kapattığınızda eşsiz bir deneyim yaşarsınız.

Ambilight lambaları için modu da seçebilirsiniz. İsterseniz ekrandaki renkleri takip etmeyi seçebilir veya beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil tonlarından birini sabit olarak ayarlayabilirsiniz. Her şey TV izlerken nasıl bir atmosfer yaratmak istediğinizle ilgili. İster sabit bir renk seçin, ister ekran rengini takip edin, TV izlerken alacağınız zevk her şekilde artacaktır.

Ambilight TV, müzik deneyiminizi de değiştirir. Çünkü LED ışıklar sadece ekrandaki görüntülerin rengine duyarlı değildir. Müziğin ritmine de uyum sağlar. TV’nize bağladığınız bir media cihazı yada müzik kanalı açtığınızda veya cep telefonunuzdan bir müzik uygulamasını kullanmaya başladığınızda, TV’nin birçok farklı şekilde tepki verdiğini göreceksiniz. Ambilight TV’niz müziğin ritmine uygun davranması için “müziği takip et” seçeneği aktif olmalıdır.

Geniş ekranda oyun oynamayı sevenler için de Ambilight TV en iyi seçeneklerden biridir. TV’de oyun moduna geçtiğinizde renk geçiş hızı normalden farklı oluyor ve hızı artırıyor. İster bir aksiyon oyunu oynuyor olun ister yarışıyor olun, ambilight TV’ler kendinizi oyuna tamamen kaptırmanızı sağlar.

Ambilight TV ayrıca gözleriniz için de fayda sağlar. TV ışığı çok güçlü olduğu için, odanızdaki ışık kapalıysa veya siz karartmışsanız, parlak ekran ve ortam gözlerinize daha az ışık geldiğinden yorulacaktır. Ambilight TV’ler, ışık doğrudan TV’den geldiğinde ve parlaklıktan düşük ışığa sorunsuzca geçtiğinde gözlerinizi daha az yorar.

Ambiligt teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ambilight ile ilgili sorulara ve cevaplarına bakabilir yada “SORU SOR” butonunu kullanarak sorularınızı bana sorabilirsiniz.

Ambilight Tv Kullanıcı Yorumları ve Soruları

 • Merhaba philips 65pus7906 televizyonu iyi midir? Lg ya da samsunga mı yönelmeliyiz? Bütçemiz max 15 bin tl
 • Merhaba,7500 tl bütçem var ve 43 inc bir televizyon almak istiyorum. Samsung AU8000, Philips 43PUS7906 ve LG 43NANO756PA modellerine denk geldim. üçünden hangisini tavsiye edersiniz ? Veya başka önerebileceğiniz bir model var mıdır ? tv ağırlıklı olarak film ve oyun için kullanılacak.
 • Merhaba, 55" civari bir tv almak istiyorum.  Kararsız kalmış durumdayım. Genelde netflixten dizi/film izlemek için kullanıyorum. Samsung AU8000, AU9000, PHILIPS PUS8506, PUS7906 arasında kaldım. Bir de bir sitenin outletinde SAMSUNG 55Q60A,55Q67A,55Q70A modellerine denk geldim. Yoksa bu kadar para vermeye gerek yok der isem 55" ten küçük olmamak şartı ile (tv-koltuk mesafesi 350cm) sizin daha uygun […]
 • 58pus8506 ve 55au9000 arasında kaldım standart bir kullanıcıyım hangisi daha iyidir sizce
 • philipsin tek avantajı ambilight, android bi tv ye o parayı vermektense weboslu lg tercih etmeli miyim? lg de ultra hd özelliği de var, philips sadece led tv. philips dört çekirdek iken lg quad core processor 4k e sahip. çok kararsız kaldım yardıma ihtiyacım var
 • Merhabalar, iki tv modeli arasinda kaldim 58PUS8506 vs QE58Q60T bunlardan hangisi daha mantiklidir? Ayrica en sona indirdigim liste'de assagidaki 4 tv modeli var bir degerlendirme yapabilirseniz sevinirim. Kullanimim daha cok netflix, youtube ve film izleme gibi olucak. Ekran buyuklugu ya da ambilight gibi etkenler deneyimi daha cok mu etkiler ? Fiyat olarak hepsi 10-12k araliginda […]
 • Tv alacağım, LG Nanocell ve Samsung QLED arasında kaldım… Philips’in amblight özelliği de çok ilgi çekici geldi.  Philips’in de benzer bir ürünü olup olmadığını merak ettim teşekkürler.
 • Philips ambilight tv alınır mı? Ambilight özelliği hakkında görüşünüz nedir bu özellik diğer markalarda neden yok sadece philips ile mi kullanılabilir?
 • Ambilight TV hangi markalarda var? Bu özelliği Mediamarktta philips tvde gördüm ancak satış danışmanı philips hakkında çok iyi şeyler söylemedi philipsten vazgeçtim ama ambilighttan geçemedim başka kullanan var mı?
 • Samsung 50TU8000, Samsung 50tu8500 ve philips 50pus8505 arasında kaldım. Sizce hangisini seçmeliyim. Philips in kanal geçişleri ağır diyorlar ve alırken neye dikkat etmeliyim. Almişken uzun süre kullanabileceğim bişey almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler

  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Televizyon tanıtım konusunda yılların vermiş olduğu deneyimlerimle TvTavsiye.com'u açtım. Ziyaretçilerimin televizyonlar konusunda soracağı her soruya cevap vermek başlıca amacım...

  Hadi Yorum Yap

  Bu yazı yoruma kapalıdır. Lütfen daha hızlı cevap almak için sorularınızı menüden soru sor butonunu kullanarak sorunuz.